Mateusz Morawiecki pyta PO o miliardy złotych z prywatyzacji. Jest odpowiedź Tuska

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Mateusz Morawiecki zwrócił się do Platformy Obywatelskiej z pytaniem o pieniądze z prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw. Krytycy zwracają uwagę, że szef rządu stał na czele banku, który doradzał przy niektórych transakcjach. Słowa premiera skomentował m.in. Donald Tusk.

„Ale ból w szeregach PO i sprzyjających jej mediach! Zapytam wiec drugi raz: gdzie są NASZE pieniądze z WASZEJ prywatyzacji? Jakie PROGRAMY dla LUDZI uruchomiliście za 57,8 mld zł?” – napisał na X (dawnym Twitterze) Mateusz Morawiecki. Premier po raz kolejny odniósł się do „wyprzedaży” państwowych przedsiębiorstw, której to dotyczy jedno z przedstawionych pytań referendalnych. W opublikowanym wcześniej wideo szef rządu pokazał wykres, z którego ma wynikać, jak „ekipa Tuska wyprzedawała dobra narodowe”.

Były prezes PKP S.A. do Morawieckiego: Nie głupio panu?

Słowa Morawieckiego skomentował m.in. Jakub Karnowski, były prezes PKP S.A. „Dlaczego nie mówi Pan Polakom, że osobiście Pan zarabiał na 'haniebnym procederze prywatyzacji’? Pański 'zagraniczny’ bank doradzał PKP S.A. w prywatyzacji PKP Energetyka oraz PKP Cargo” – napisał. „Dostał Pan jako prezes 'obcego’ banku zapłatę za tę usługę, która w części sfinansowała Pana wielomilionowe wówczas zarobki, a w części – jako dywidenda – została wytransferowana z Polski do Pańskich ówczesnych mocodawców na wyspach brytyjskich. Nie głupio Panu?” – dodał.

Reakcje na słowa Morawieckiego. „Mateusz, to właśnie ty doradzałeś”

Do wpisu premiera na temat prywatyzacji odniósł się także Donald Tusk. „Jako były prezes banku, kręcący się gorliwie przy tamtych prywatyzacjach, poszukaj ich na swoich prywatnych kontach” – skomentował szef Platformy Obywatelskiej. „Mateuszu, to właśnie TY doradzałeś, jak te NASZE pieniądze zagospodarować. W banku, którego TY byłeś szefem, TWOI LUDZIE doradzali przy prywatyzacji. Czy moglibyście – TY, TWÓJ SZEF i reszta WASZEJ KLIKI – przestać traktować NAS, POLAKÓW, jak idiotów?” – napisał z kolei były premier i były prezes NBP Marek Belka. 

Mateusz Morawiecki jako prezes Banku Zachodniego WBK zasiadał w Radzie Gospodarczej przy premierze i doradzał Donaldowi Tuskowi w latach 2010-2012. Jak przypominał niedawno portal money.pl, oprócz wspomnianych przez Karnowskiego PKP Cargo i PKP Energetyka, BZ WBK doradzało przy sprzedaży 30-procentowego pakietu spółki Ciech przez Skarb Państwa, a także przy prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, Zakładów Azotowych Puławy czy Zakładów Chemicznych Police. 

Wybory parlamentarne 2023 i referendum. PiS przedstawia pytania

W piątek Jarosław Kaczyński przedstawił propozycję pierwszego pytania w referendum, które ma się odbyć 15 października. Będzie ono brzmiało: „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”. Drugie pytanie, które tym razem ogłosiła Beata Szydło, dotyczy z kolei wieku emerytalnego: „Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn?”. Kolejne pytanie, które przedstawił w niedzielę Mateusz Morawiecki, dotyczy migracji. 

Referendum ma się odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, wyznaczonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę na 15 października. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com