Nowy podatek dla aptek, firm i hurtowni farmaceutycznych. „Opłata niesprawiedliwa i nieuzasadniona”

Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl

Rząd zamierza wprowadzić nowy podatek dla branży farmaceutycznej. Opłata ma być pobierana corocznie od każdego przedsiębiorcy. Rada Przedsiębiorczości nazywa rozwiązanie „niesprawiedliwym i merytorycznie nieuzasadnionym”.

Pod koniec stycznia zakończyły się konsultacje nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Wprowadza ona opłatę roczną dla wszystkich przedsiębiorców działających na rynku farmaceutycznym. Jak czytamy na stronie Rady Przedsiębiorczości, opłata ma być pobierana corocznie od każdego przedsiębiorcy prowadzącego jakiekolwiek czynności związane z profesjonalnym obrotem lekami i innymi produktami związanymi z ochroną zdrowia.

Nadchodzi nowa opłata. Przedsiębiorcy zaniepokojeni

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, stała część opłaty rocznej kształtować się ma w granicach od 250 do 3000 zł.

„Opłata jest niesprawiedliwa i merytorycznie nieuzasadniona”

Rada Przedsiębiorczości opublikowała apel, w którym domaga się usunięcia kontrowersyjnego rozwiązania. Nazywa opłatę roczną „niesprawiedliwą i merytorycznie nieuzasadnioną”. „Stanowi kolejne obciążenie podmiotów zapewniających Polakom bezpieczeństwo lekowe” – czytamy w stanowisku. 

W ocenie stowarzyszeń wchodzących w skład Rady, obłożenie dodatkową daniną przedsiębiorców w czasach wysokiej inflacji i zbliżającego się spowolnienia gospodarczego budzi kontrowersje i oznacza dalsze pogłębienie obciążeń finansowych przedsiębiorstw farmaceutycznych. „Jest to sprzeczne z deklaracjami rządu w zakresie wspierania rozwoju sektora farmaceutycznego i rozwiązaniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy” – dodają autorzy apelu. 

Rada podkreśla, że przedsiębiorcy branży farmaceutycznej współfinansują obecnie nadzór farmaceutyczny i inne zadania państwa na wielu płaszczyznach. „Jako podatnicy podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego, którzy wnoszą do budżetu wielomiliardowe kwoty z tego tytułu. Planowana opłata roczna stanowi więc dodatkowe opodatkowanie przychodu, który został już opodatkowany” – podsumowują.

Do Rady Przedsiębiorczości należą organizacje: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com