Obiecują PIT rodzinny i milion nowych mieszkań. Nowa siła z impetem wchodzi do Sejmu

Fot. Michal Dyjuk / AP Photo

Wybory 2023. Po ogłoszeniu wyników late poll okazało się, że Trzecia Droga, która uzyskała 13,5 proc. głosów. Wiadomo, że bez ugrupowania Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza nie powstanie większościowy rząd. Jakie pomysły może zatem forsować Polska 2050 i PSL w ewentualnym nowym rządzie? Sprawdziliśmy.

Według wyniku late poll pracowni Ipsos Trzecia Droga może liczyć na 57 mandatów w nowym Sejmie i wszystkie oczy zwrócone są właśnie na to ugrupowanie. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz z pewnością będą chcieli, aby nowy rząd uwzględnił ich postulaty programowe. Co w nich znajdziemy? To m.in. wachlarz propozycji podatkowych, edukacyjnych, czy mieszkaniowych oraz tych związanych z zieloną energią. 

CIT, VAT, PIT oraz handlowe niedziele

Trzecia Droga deklaruje, że nie podwyższy podatków CIT, VAT oraz PiT przez całą kadencję. „Uporządkujemy i uprościmy system podatkowy. Podatnik zapłaci jedną daninę od dochodów z pracy. Będzie ona zawierać wszystkie obecne podatki i składki, które będą rozdysponowywane na poszczególne fundusze” – czytamy w programie Trzeciej Drogi. Ponadto Kosiniak-Kamysz zaproponował tzw. PIT rodzinny – im więcej dzieci w rodzinie, tym niższy podatek. Ugrupowanie wyszło też z postulatem wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu.

Milion mieszkań, edukacja i akademiki za złotówkę

Trzecia Droga deklaruje także budowę miliona mieszkań w trakcie kadencji. Jak chce to zrobić? „Uwolnijmy obrót ziemią w granicach miast. Odblokujemy plany zagospodarowania przestrzennego w maksymalnym stopniu uwzględniające potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Rynkowo zwiększymy podaż mieszkań, obniżając tym samym ich cenę, aby zwiększyć dostęp do mieszkania w rozsądnej cenie. Wprowadzimy mechanizmy prawne i podatkowe, pozwalające zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem” – czytamy w programie. Trzecia Droga chce także wprowadzić program „Akademik za złotówkę”. „Pozwoli on ograniczyć koszty studiowania i ułatwi rodzinom mniej zamożnym, spoza wielkich miast, wysłanie swoich dzieci na studia”. Ugrupowanie chce przeznaczać 6 proc. PKB na edukację. Wśród propozycji jest m.in. nauka języka angielskiego już od pierwszej klasy. 

Trzecia Droga: Koniec kolejek do lekarzy

Jednym z punktów programu jest także temat systemu ochrony zdrowia. „Oddłużymy szpitale powiatowe i urealnimy wycenę świadczeń zdrowotnych. Położymy większy nacisk na profilaktykę zdrowotną i zainwestujemy w zdrowie Polaków, przeznaczając 7 proc. PKB na ochronę zdrowia. Najpierw musimy jednak skończyć z kolejkami. Wprowadzimy zasadę: wizyta u lekarza specjalisty w ciągu 60 dni, albo NFZ zwróci pieniądze za wizytę prywatną”.

Wydatki na armię

Trzecia Droga deklaruje m.in., że utrzyma wydatki na wojsko i wprowadzi zasadę, iż „minimum 50 procent sprzętu wojskowego będzie kupowane od firm i fabryk produkujących w Polsce”. „Przekażemy zarządzanie wojskiem kompetentnym niezależnym fachowcom. Oddzielimy realnie funkcję dowodzenia armią od kierowania resortem Obrony Narodowej, przy zachowaniu cywilnej kontroli nad wojskiem. Koniec z partyjniactwem w wojsku. Wojska Obrony Terytorialnej zostaną włączony w system dowodzenia Sił Zbrojnych, koniec z ręcznym sterowaniem nimi przez ministra obrony” – czytamy w programie ugrupowania Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. 

„Tani prąd i czyste powietrze”

Trzecia Droga wśród priorytetów dla obu partii w koalicji (PSL i Polska 2050) wymienia „tani prąd i czyste powietrze”. Stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym w dużej mierze przez obywateli – którzy mają mieć możliwość zarabiania na OZE. Chce też wyłączyć z wycinki 1/5 polskich lasów. 

Sama Polska 2050 ma w swoich „rozwiązaniach programowych” postulat odejścia od węgla do 2040 roku i neutralność klimatyczną do 2050; powołanie Rzecznika Ochrony Zwierząt i zakaz produkcji naturalnych futer; postulat renaturalizacji polskich rzek, wsparcia małej retencji, ochrony bagien i mokradeł; system kaucyjny na wszystkie plastikowe i szklane opakowania.

Program dostępny na stronie PSL także zawiera rozdział dot. energii i środowiska. Partia chce, by w 2030 roku źródła odnawialne produkowały 50 proc. energii. „Rozwiązania oparte na OZE” mają mieć niższą stawkę VAT. Partia pisze, że „wprowadzi system kaucyjny”, jednak już teraz obowiązuje ustawa, która wprowadzi go do 2025 roku; chce też całkowitego zastąpienia torebek foliowych takimi z materiałów biodegradowalnych.  

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com