Nowa emerytura już blisko. Wybory mogą pomóc projektowi, który jest już w Sejmie

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Od kilku miesięcy w Sejmie znajduje się projekt wdowiej renty. Jeśli opozycja wygra wybory – na co wskazują sondaże – to szanse ustawy wzrosną. Popierają go bowiem dwie frakcje, które mogą stworzyć koalicję.

6 lipca wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty skierował projekt ustawy dotyczący renty wdowiej do prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Przepisy mają być procedowane w nowej kadencji Sejmu, bo jest to projekt obywatelski, którego autorem jest Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). Potencjalne zwycięstwo opozycji sprawia, że inicjatywa może nabrać wiatru w żagle, bo ma poparcie Lewicy oraz Donalda Tuska.

Wdowia renta z poparciem opozycji, która po wyborach najpewniej będzie rządzić

Obecnie po śmierci męża lub żony emeryci mogą: albo zachować swoją emeryturę, albo z niej zrezygnować i przyjmować w zamian rentę rodzinną w wysokości 85 proc. emerytury zmarłego/zmarłej. Wdowia renta w przypadku śmierci jednego z małżonków ma pozwolić zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku plus 50 proc. swojego świadczenia.

Platforma Obywatelska miała podobny projekt, zgodnie z którym wdowy i wdowcy mieliby od państwa otrzymywać 30 proc. świadczenia po zmarłym małżonku. – Lewica zaproponowała 50 proc. Ja nie mam z tym żadnego problemu. Ja wiem, że nie można zostawić, szczególnie u schyłku życia, ludzi nagle w takim dramacie. To nie są jakieś gigantyczne koszty, to jest coś, co państwo polskie będzie w stanie znieść. Także będziemy współpracować tutaj także z Lewicą – mówił pod koniec września Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami w Elblągu.

– Sądzę, że jest duże prawdopodobieństwo wprowadzenia rent wdowich i jest takie oczekiwanie społeczne. Jeśli trzej nowi koalicjanci utworzą rząd, to będzie jeden z elementów potwierdzenia swojej wiarygodności w elektoracie, o który musieli mocno zawalczyć z PiS. Ograniczeniem będą możliwości finansowe państwa, a te będą mogły zostać ocenione dopiero po wykonaniu odpowiedniego audytu. Może się więc okazać, że pozwolą one na wprowadzenie tego mechanizmu w mniejszej skali niż zakłada projekt Lewicy, więc nie w wysokości 50 proc. dodatkowego świadczenia, ale na przykład 25 czy 30 proc. w pierwszych latach z ewentualnym późniejszym zwiększeniem tego odsetka jeśli wprowadzony mechanizm będzie sprawnie funkcjonował – mówi z kolei Interii Biznes Tomasz Lasocki, ekspert z zakresu zabezpieczenia społecznego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Tymczasem wciąż czekamy na oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce, które ostatecznie powinny spłynąć we wtorek. Na razie dostajemy dane częściowe z PKW, jest za to już sondaż late poll Ipsosu dla telewizji TVN, Polsat i TVP. W zasadzie potwierdza on wyniki wczorajszego sondażu exit poll: PiS ma w nim poparcie 36,6 proc., Koalicja Obywatelska 31 proc., Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) 13,5 proc., Nowa Lewica 8,6 proc., Konfederacja 6,4 proc. Wynika z tego, że opozycja łącznie ma większość i może stworzyć nowy rząd. 

„W najtrudniejszej sytuacji są emerytki”

Zdaniem Elżbiety Ostrowskiej, przewodniczącej Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, emerytury w Polsce powinny być wyższe. Ostrowska zwróciła uwagę, że w najtrudniejszej sytuacji są zazwyczaj emerytki.

– Sytuacja materialna wielu seniorów jest trudna, mimo „zastrzyków” gotówki w postaci 13. i 14. emerytury. Wzrost cen podstawowych artykułów żywnościowych, a także prądu, gazu i innych nośników energii odbija się na budżetach domowych osób starszych. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety, gdyż ich emerytury są znacząco niższe – o 30 proc., a nawet 40 proc. – niż świadczenia mężczyzn – wskazaływała we wrześniu Ostrowska, cytowana przez portal i.pl.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com