Polski Ład: Jak będzie wyglądać podatkowa rewolucja? Sejm zdecydował

Zdjęcie ilustracyjne/Archiwum RMF FM

Prawo i Sprawiedliwość złagodziło swoje plany podwyższania podatków – zwłaszcza samozatrudnionym. Wyższe podatki będą płacić ci przedsiębiorcy, którzy dziś miesięcznie zarabiają na rękę powyżej 10 tysięcy złotych. 

Jeżeli natomiast chodzi o osoby pracujące na etacie – to stracą te, które dziś zarobkami netto przekraczają 7 tysięcy złotych. 

Zmienią się zasady odliczania składki zdrowotnej – teraz wynosi ona 9 proc. dochodu, ale 7,75 proc. części składki podlega odliczeniu od podatku. Uchwalona ustawa to odliczenie likwiduje.

W większości Polacy jednak na tych zmianach podatkowych zyskają. Zwłaszcza ci zarabiający poniżej średniej krajowej. Do tego każda emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku.

Polski Ład trafi teraz do Senatu, który będzie miał 30 dni na wniesienie poprawek. Całość wróci potem do Sejmu i ostatecznie musi zostać podpisana przez prezydenta do końca listopada – tak żeby mogła wejść w życie od nowego roku. 

Przedsiębiorcy i księgowi narzekają, że to ekspresowe tempo da im mało czasu na zrozumienie i wdrożenie bardzo skomplikowanych zmian.

Malwina Zaborowska


Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com