Rząd chce zbić ceny węgla, ma już plan. Po pierwsze: skrócenie łańcuchów dostaw. Szczegóły we wtorek

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/08/Gmach_Kancelarii

– We wtorek po posiedzeniu rządu przedstawimy plan dotyczący zbicia cen węgla – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller, wskazując, że ma polegać przede wszystkim na skróceniu łańcuchów dostaw. Jak dodał, obecnie pośrednicy, dystrybutorzy tworzą wysokie marże, co powoduje wzrost ceny węgla, a rząd „chce ją zbić”.

Rzecznik rządu w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany o kwestię wysokich cen węgla i zapowiedzi działań rządu w tej sprawie.

– We wtorek przedstawimy taki plan, już po posiedzeniu Rady Ministrów, gdzie będzie dyskutowany. W gruncie rzeczy polega przede wszystkim na skróceniu łańcuchów dostaw, na przejęciu przez spółki Skarbu Państwa, rozszerzeniu swojej działalności o bezpośrednią sprzedaż węgla, co umożliwi znaczącą obniżkę ceny węgla

– zapowiedział.

Jak dodał, obecnie pośrednicy, dystrybutorzy tworzą wysokie marże, co powoduje wzrost ceny węgla, a rząd „chce ją zbić”. „Jeżeli sama sieć dystrybucji nie wystarczy, to będziemy szukać jeszcze innych dodatkowych rozwiązań” – zaznaczył.

We wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wraz z rzecznikiem rządu mówiła m.in. o problemie z dostępnością węgla w sklepie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Zapowiedziała, że aby więcej węgla mogło trafić do gospodarstw domowych, przekierowany zostanie cały polski węgiel, jaki jest dostępny – zwiększając też wydobycie – „właśnie do PGG, za pomocą sklepu, za pomocą składów, za pomocą pośredników”. Minister dodała, że w ostatnim czasie niektórzy pośrednicy wykorzystali trudną sytuację do spekulacji cenowych, podwyższając cenę za węgiel.

Poinformowała ponadto, że rząd wspomoże też sprzedawców, którzy będą oferować węgiel po „akceptowalnej cenie”.

– Wprowadzimy w najbliższych dniach rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej – na dzisiaj to jest ta cena którą oferuje PGG, cena najniższa na rynku. Jeśli te podmioty zdecydują się po takiej cenie dostępne zapasy przekazać do odbiorców indywidualnych, zapewnimy im kompensatę. O kwotach będziemy mówili w najbliższych dniach 

– poinformowała.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com