Rząd przyjął projekt ustawy, która zamraża ceny gazu

(zdjęcie ilustracyjne)/Shutterstock

Rząd przyjął projekt ustawy, która zamraża ceny gazu w 2023 roku na poziomie z 2022 roku – poinformowała kancelaria premiera. Dokument zakłada, że w przyszłym roku zostanie wprowadzona maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh. Rządowy projekt wpłynął już do Sejmu. Co ważne, od stycznia wraca poprzednia – wynosząca 23 proc. – stawka VAT na gaz.

Jak przekazano w wieczornym komunikacie projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. został przyjęty w związku z zaburzeniami na europejskim rynku gazu ziemnego, spowodowanymi atakiem Rosji na Ukrainę. Jak argumentuje kancelaria premiera, ceny zaczęły osiągać niespotykany dotychczas poziom, który jest kreowany przez działania rosyjskiego Gazpromu. Według komunikatu, działania te są obliczone na wywarcie presji na UE, która okazała solidarność z Ukrainą.

Kancelaria poinformowała, że w przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

„Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy” – przekazała kancelaria premiera. 

„Najbardziej wrażliwym odbiorcom paliw gazowych, zużywającym paliwa gazowe do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT” – podano w komunikacie. 

Zwrot pobranego VAT dotyczyć będzie osób, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego (2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego). Równowartość VAT-u ma być zwracana na podstawie faktury.

Jednocześnie – jak poinformowała KPRM – w zamian za utrzymanie cen gazu dla odbiorców na poziomie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty.

Jak mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, ze zwrotu VAT zapłaconego przy zakupie gazu może skorzystać ok. 300 tys. gospodarstw domowych. Tyle gospodarstw bowiem używa gazu do ogrzewania i jednocześnie ma dochody mieszczące się w progu dochodowym 1,5 tys. zł – 2,1 tys. zł. Anna Moskwa powiedziała także, że koszt nowych rozwiązań gazowych to ok. 30 mld zł.

Wraca poprzednia stawka VAT

Zamrożenie cen gazu na poziomie z 2022 roku wcale nie oznacza jednak, że w przyszłym roku rachunki za gaz nie wzrosną. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że od stycznia wraca poprzednia stawka VAT na gaz. Obecnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej, wynosi ona 0 proc. Od nowego roku będzie to 23 proc.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com