Ukraina posiada jedne z największych zasobów „białego złota” w Europie. Surowce warte fortunę

Fot. LIBKOS / AP Photo

Na terenie Ukrainy może znajdować się 500 tys. ton litu. Złoża znajdują się głównie w tzw. tarczy ukraińskiej i może to być jedno z największych złóż „białego złota” w Europie. Ich wartość szacuje się na 11,5 bilionów dolarów.

Ukraina posiada znaczne rezerwy metali przemysłowych, jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz rezerwy litu. Ten ostatni metal jest kluczowy w zielonej transformacji, m.in. jako materiał do produkcji baterii litowo-jonowych.

Metale ziem rzadkich. Ukraina jest bogata w surowce

Wstępne szacunki mówią, że na terytorium Ukrainy może znajdować się 500 tysięcy ton litu. Złoża znajdują się głównie w tzw. tarczy ukraińskiej (wołyńsko-azowskiej). Być może jest to jedno z największych złóż „białego złota” w Europie – informuje w swojej analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Łączna wartość złóż metali oznaczonych geologicznie w Ukrainie szacuje się na od 3 do 11,5 bilionów dolarów.

Ukraina posiada również 10 procent światowych rezerw żelaza oraz znaczne rezerwy manganitu, tytanu, galu i germanu. W 2021 roku zajęła 6. miejsce na świecie w produkcji rudy żelaza i 5. miejsce w jej eksporcie. Złoża te występują głównie w Zagłębiu Krzyworoskim, w którym znajduje się największa kopalnia odkrywkowa żelaza w Europie, w okolicy Krzemieńczuka i w Rejonie Biłozerskim. Ukraina uplasowała się także na 5. miejscu w produkcji manganitu, 7. w produkcji tytanu, 3. w galu i 5. w przypadku germanu.

Zdecydowana większość złóż metali znajduje się na wschodzie kraju oraz w „tarczy ukraińskiej”, która jest również kopalnią 22 metali rzadkich: berylu, (Obwód Żytomirski), cyrkonu (Obwód Doniecki) i rudy tantalu, niobu, i cyrkonu (Mazuriwka).

Rosja kontroluje surowce naturalne Ukrainy

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Rosjanie kontrolują obecnie złoża surowców naturalnych zlokalizowanych na terytorium Ukrainy o wartości 12,4 bln dolarów. Instytut powołuje się przy tym na dane SecDev. Część z nich jest pod okupacją rosyjską od aneksji Krymu w 2014 roku i rozpoczęcia walk o Donbas. Wśród nich jest 42 procent ukraińskich metali i 33 procent metali ziem rzadkich. Rosjanie przejęli kontrolę nad sześcioma złożami rud żelaza, dwoma kopalniami tytanu, dwoma rudy cyrkonu, jedną strontu i po jednej uranu, litu i złota.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com