Wakacje kredytowe z progiem dochodowym?

pixabay.com/PhotoMIX-Company

Wrzesień jest realnym terminem ogłoszenia tego, czy rozwiązania dotyczące wakacji kredytowych będą kontynuowane – powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Możliwe jest, że wakacje kredytowe warunkowane będą progiem dochodowym.

Rzecznik rządu był pytany w Polsat News o informację stacji, że pomysł dotyczący wakacji kredytowych miałby być kontynuowany przez dwa kolejne kwartały w 2024 r., możliwe, że z progiem dochodowym.

– Czekamy jeszcze na analizy dotyczące sytuacji na rynku kredytowym. Takie decyzje będziemy podejmować zapewne we wrześniu. Myślę, że wrzesień jest realnym terminem ogłoszenia tego, czy ten program będzie kontynuowany

– powiedział Müller.

– Jeśliby się okazało, że sytuacja na rynku jest nadal trudna, to jesteśmy gotowi, by podjąć tego typu działania, podobne. Faktycznie z ewentualnym progiem dochodowym, (…) na tyle wysokim, że przytłaczająca większość kredytobiorców mogłaby skorzystać. Ale podkreślam, jeśli będzie taka decyzja, bo w tej chwili nie jest to przesądzone

– dodał rzecznik rządu.

Pod koniec czerwca premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd rozważa jeszcze raz wykorzystanie mechanizmu wakacji kredytowych.

„Decyzje zapadną w III lub IV kwartale, niewykluczone, że już w lipcu, sierpniu. Decyzje mogą dotyczyć np. jednego półrocza i mogą również zawierać kryterium dochodowe. Zobaczymy, jaki jest poziom niespłacanych kredytów, jak szybko spadają stopy procentowe, jakie są nadzieje na szybsze obniżki stóp procentowych. Wtedy podejmiemy odpowiednie decyzje. Sądzę, że w najbliższych dwóch miesiącach najpóźniej” – mówił premier.

Pod koniec lipca ubiegłego roku weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa wprowadziła tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com