Zmiany w bankach. Chodzi o kredyty oparte na stawce WIBOR

Kolejne banki przymierzają się do zawieszenia sprzedaży kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową/ Tomasz Waszczuk /PAP
Kolejne banki przymierzają się do zawieszenia udzielania kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową – ustalili dziennikarze RMF FM. Może to oznaczać, że osoby poszukujące pieniędzy na własne lokum, zostaną odcięte od kredytów, albo narażą się na wpadnięcie w finansową pułapkę.
Skąd taka decyzja bankowców? W końcu kredyty hipoteczne ze zmienną stopą procentową są bardzo popularne. Odpowiedź jest prosta. Banki szykują się do zastąpienia WIBOR -u WIRON-em.
Skrót WIBOR pochodzi od nazwy Warsaw Interbank Offered Rate i określa wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. Na podstawie stopy procentowej WIBOR banki komercyjne zgadzają się udzielać sobie nawzajem pożyczek. Co ważne, wysokość wskaźnika jest zmienna – ustalana na nowo niemal codziennie, co ma kluczowe znaczenie dla całego rynku finansowego.
Po co to całe zamieszanie?
Kiedy Adam Glapiński z Radą Polityki Pieniężnej zaczęli podnosić stopy procentowe, to kredytobiorcom wzrosły raty kredytów, powodując duże niezadowolenie społeczne – informuje nasz dziennikarz Krzysztof Berenda.
Pojawiły się sugestie, że WIBOR jest zmanipulowany i potrzebna jest nowa stawka. Chodzi o WIRON – czyli nowy wskaźnik typu Risk Free Rate.
Jednak jego wprowadzenie oznacza spore zamieszanie.
Pierwsze banki – najpierw ING – zawieszają na pół roku udzielanie najpopularniejszych kredytów.
Jak czytamy w komunikacie: ING realizuje założenia Mapy Drogowej opublikowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego dla procesu zastąpienia WIBOR-u przez WIRON.
Przy okazji ważna uwaga dla kredytobiorców. Teraz trzeba być ostrożnym z braniem kredytów ze stałą stopą. Mogą one być niekorzystne. A to dlatego, że jak zapowiada prezes NBP Adam Glapiński za rok możliwe są pierwsze obniżki stóp – zaznacza Krzysztof Berenda z redakcji ekonomicznej RMF FM.