Andrzej Duda: Takiej wojny w Europie po II wojnie światowej nie było

Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że trwająca na Ukrainie wojna jest najstraszniejsza od czasu II wojny światowej. Zaznaczył, że Polska musi podtrzymywać politykę pomocy dla Ukrainy, „ponieważ Rosja może zwyciężyć”.

„Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to najstraszniejsza wojna, jaka dotknęła świat od drugiej wojny światowej, przede wszystkim patrząc z punktu widzenia Europy” – powiedział prezydent w środę podczas spotkania z uczestnikami międzynarodowej konferencji PISM Strategic Ark. „Takiej wojny w Europie po II wojnie światowej nie było” – dodał.

Prezydent zaznaczył, że Polska od początku rosyjskiej agresji wysyłała pomoc militarną dla Ukrainy „większą niż było nas na to stać”. „Dzisiaj, odbudowujemy ten potencjał, wydając 4 proc. naszego PKB na obronność (…) chcemy, aby nasi sojusznicy również się do tego zmobilizowali” – podkreślił prezydent.

„Kilka miesięcy temu był moment poważnego kryzysu. Ukraina pozostała bez poważnego zasobu amunicji artyleryjskiej, na szczęście udało się to już uzupełnić” – zaznaczył. Dodał, że Polska musi zdecydowanie podtrzymywać politykę pomocy dla Ukrainy i zrobić wszystko, aby ewentualna ofensywa rosyjska się nie powiodła, „ponieważ Rosja może zwyciężyć”.

Prezydent podkreślił, że Polska nie może dopuścić do tego, aby wojna rozprzestrzeniła się na inne kraje. „To jest nasze najważniejsze zadanie, wierzę, że wolny świat zwycięży oraz że NATO okaże swoją sprawność, siłę i mądrość” – zaznaczył Andrzej Duda.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Foto: Marek Borawski – KPRP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com