Antysemityzm na marszu nacjonalistów w Kaliszu. „Prokurator wskazał, żeby nikogo nie zatrzymywać”

Agnieszka Walczak

Nie milkną echa marszu nacjonalistów w Kaliszu. Niektóre z przemówień wygłoszonych w trakcie wydarzenia miały charakter antysemicki i homofobiczny. Mimo to nikt nie zdecydował się przerwać zgromadzenia. Teraz sprawą zajmie się prokuratura. Głos w sprawie zabrał prezydent miasta.

Kilkaset osób wzięło udział w czwartek w marszu nacjonalistów w Kaliszu. Zgromadzeni wygłaszali antysemickie hasła, a finałem było spalenie kopii Statutu Kaliskiego z 1264 r. To dokument, który regulował status prawny Żydów w Polsce. W trakcie palenia Statutu Kaliskiego zebrani wykrzykiwali „śmierć Żydom”. Podczas wydarzenia na rynku obecna była policja oraz przedstawiciel prezydenta miasta. O wszystkim wiedziała też prokuratura. Nikt jednak nie przerwał i nie zakończył wystąpienia narodowców.

– Policjanci w trakcie marszu skonsultowali się z prokuratorem, który wskazał, żeby nikogo nie zatrzymywać. Dlatego tego nie zrobiono. Całe zdarzenie zostało przez nas nagrane i przekazane do prokuratury pod kątem oceny prawno-karnej. Osoby, które przeklinały, zostały ukarane mandatami za wygłaszanie wulgaryzmów – mówi w rozmowie z Onetem Anna Jaworska-Wojnicz, rzeczniczka prasowa kaliskiej policji.

Prokuratura oceni czy doszło do popełnienia przestępstwa

– To, czy doszło do popełnienia przestępstwa, oceni prokuratura. W trakcie marszu prokurator zalecił przekazanie mu materiałów dowodowych – dodał w rozmowie z portalem Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Zdaniem policji zgromadzenie powinno zostać przerwane, lecz obecny na miejscu przedstawiciel prezydenta nie zrobił tego. – Nie nastąpiło zagrożenie zdrowia i życia ludzi lub zniszczenia mienia znacznej wartości –  podkreślał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” pełnomocnik prezydenta Janusz Sibiński.

Prezydent miasta zaznacza w rozmowie z „GW”, że ważniejsze od rozwiązania zgromadzenia było to, „dlaczego go nie zakazano” –  To rola polityków, biorą za to pieniądze – mówi prezydent.

Mandaty otrzymali liderzy marszu – Piotr Rybak, znany ze spalenia w 2015 r. kukły Żyda na wrocławskim rynku oraz aktor Wojciech Olszański vel Aleksander Jabłonowski, znany ze swoich prorosyjskich sympatii.

Oświadczenie władz Kalisza. Głos zabrał prezydent

W środę kaliski ratusz zaznaczył na swojej oficjalnej stronie internetowej, że „prezydent miasta w żaden sposób nie wydaje zgody na organizację zgromadzeń”, a jedynie „przyjmuje zawiadomienie przekazane przez organizatora”. W piątek prezydent miasta Krystian Kinastowski odniósł się do sprawy na swoim profilu w mediach społecznościowych.

„Dzisiaj, gdy opadły emocje, musimy jeszcze raz spojrzeć na wydarzenia, do których doszło wczoraj w naszym mieście, na przebieg zgromadzenia, które zmieniło się w haniebny marsz. Pomieszanie symboli chrześcijańskich z pogańskimi, na czapce orzeł pozbawiony korony, za to rosyjski orzeł carski ukoronowany, naszywka z flagą rosyjską na mundurze, profanacja pieśni religijnych. W końcu spalenie Statutu Kaliskiego, dokumentu tak ważnego dla historii miasta” – zaczął prezydent miasta.

„Poplątanie przeciwstawnych sobie symboli, wynaturzenie idei, magiel skrajnych i faszyzujących teorii połączone w karykaturalnym marszu. To nie jest patriotyzm, to nie jest nawet pogląd polityczny, który miałby prowadzić do czegokolwiek dobrego” – podkreślił.

„Wczoraj w centrum miasta oprócz osób przyjezdnych było też wielu kaliszan. Z uwagi na bezpieczeństwo priorytetem służb było niedopuszczenie do prowokacji i zamieszek. W ocenie służb rozwiązanie tego zgromadzenia mogło eskalować w niebezpieczną stronę, a i bez tego sytuacja była mocno napięta. Policja ma licznie zgromadzony materiał dowodowy i wobec tych, którzy łamali polskie prawo będą wyciągane konsekwencje” – napisał na Facebooku.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com