Bortniczuk i Cieślak będą ministrami. Jakie resorty dla polityków Partii Republikańskiej?

Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

Pytany w Radiu Zet, kiedy dojdzie do rekonstrukcji rządu Bielan zaznaczył, że to jest „wspólna decyzja przywódców Zjednoczonej Prawicy”, ale przede wszystkim, „już w sensie technicznym”: premiera, który wnioskuje o odwoływanie i powoływanie ministrów oraz prezydenta, który tak decyzję podejmuje.

Bielan pytany, kto wejdzie do rządu z ramienia Partii Republikańskiej, powiedział:

Oprócz Kamila Bortniczuka będzie to Michał Cieślak, który w tej chwili już jest członkiem Rady Ministrów.

Bielan zaznaczył, że Cieślak nadal będzie ministrem bez teki w kancelarii premiera, w randze „ministra konstytucyjnego”. Potwierdził też, że Jacek Żalek pozostanie wiceministrem w resorcie ds. funduszy i polityki regionalnej.

Na uwagę, że „to trochę groteskowe”, że najpierw połączono resort sportu „z kulturą”, a teraz będzie to rozłączane, „bo potrzebne jest stanowisko ministerialne dla przedstawiciela Partii Republikańskiej”, Bielan przekonywał, że tak nie jest.

„Od dłuższego czasu mówiło się w naszych kręgach, że resort sportu powinien być wyłączony (od kultury)” – wyjaśnił.

Opowiadam się za tym, by sport był osobnym działem administracji państwowej, osobnym resortem. (…) Te środki na zmiany nie będą duże, bo gmach ministerstwa sportu i wszyscy urzędnicy, którzy tam pracują, to się nie zmieniło po włączeniu do MKiDN, więc tak naprawdę sport był oddzielnym działem administracji publicznej i będzie po prostu oddzielnym resortem

 – powiedział. „To są niewielkie zmiany” – przekonywał.

Poinformował też, że „wieczorem wszyscy parlamentarzyści z Partii Republikańskiej spotkają się z panem prezydentem„. Według niego to będzie „oficjalne spotkanie” na zaproszenie głowy państwa.

Jesteśmy nowym podmiotem w koalicji Zjednoczonej Prawicy, która rządzi Polską. To jest naturalne, że pan prezydent chce poznać nasze plany polityczne. To jest coś normalnego, że prezydent prowadzi tego rodzaju dialog

 – powiedział.

Jak dodał, zarówno on sam, jak i Kamil Bortniczuk byli bardzo aktywni w kampanii reelekcyjnej Dudy. „Myślę, że pan prezydent też o tym pamięta, więc te relacje są bardzo dobre, bardzo ciepłe” – dodał Adam Bielan.

W niedzielę Bortniczuk w Radiu Zet powiedział, że zgodnie z umową koalicyjną z PiS zarządzanie resortem sportu powinno przypaść Partii Republikańskiej. W ubiegłą środę z Bortniczukiem spotkał się prezydent, a jego kancelaria, która poinformowała na Twitterze o tym spotkaniu, napisała, że poseł jest kandydatem na ministra sportu.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com