Budowa zapory elektronicznej na granicy z Rosją na ostatniej prostej 

fot. Straż Graniczna

Na granicy z Rosją ustawiono jedenasty z dwunastu kontenerów bariery elektronicznej. Na granicy stoją już prawie wszystkie słupy, na których instalowane są kamery. Kable sieciowe i transmisyjne leżą na 181 km, a detekcyjne na 60 km – przekazała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Budowa zapory elektronicznej na granicy z obwodem królewieckim rozpoczęła się w kwietniu. Ten system kamer i czujników ruchu będzie działał na ok. 199 km. Zostanie podzielony na 12 odcinków. Elementy systemu będą łączyć ze sobą kontenery elektrotechniczne.

Rzeczniczka SG przekazała, że na granicy stoi już 11 takich kontenerów.

– W ostatnim tygodniu kontenery postawiono na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Węgorzewie i w Barcianach. Obecnie stoją na wszystkich odcinkach ochranianych przez poszczególne placówki Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG. Dodatkowo jeszcze jeden będzie postawiony w przyszłym tygodniu na odcinku Placówki SG w Węgorzewie i będzie to ostatni kontener

– wyjaśniła por. Michalska.

Ponadto na granicy ustawionych jest 1,9 tys. słupów pod kamery, czyli 95 proc. z planowanych 2 tys. Kamery są już instalowane i testowane jest ich działanie. W sumie granicę zabezpieczy 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Na granicy leży też ponad 181 km kabli sieciowych i transmisyjnych, czyli prawie 91 proc., a także 60 km z 200 km kabli detekcyjnych.

Oprócz robót na granicy przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie, gdzie będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nim 12 stanowisk operatorskich, dwa stanowiska techniczne i stanowisko kierownika grupy.

Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Buduje go polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Buduje go polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com