Chmura z wulkanu Cumbre Vieja dotarła nad Polskę, rozesłano alerty RCB. „To wyłącznie gaz, a nie pył”

screen - RCB, Twitter

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską nie stanowi żadnego zagrożenia – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W komunikacie wskazano, że chmura nie ma znaczenia dla ruchu lotniczego. Alerty zostały rozesłane w celu informacyjnym.

Chmura toksycznego pyłu dotarła nad Polskę w czwartek 14 października. Późnym wieczorem chmura pojawiła się nad północno-zachodnią częścią kraju. W piątek przesunie się ona na wschód.

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację

– napisało w piątek na Twitterze RCB.

„Nie prognozuje się żadnych ograniczeń i zaleceń dla samolotów (to wyłącznie gaz, a nie pył wulkaniczny)” – przekazano.

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja

19 września doszło do wybuchu Cumbre Vieja, który należy do grupy najbardziej aktywnych sejsmicznie wulkanów Wysp Kanaryjskich. W ubiegłym wieku jego aktywność zanotowano dwukrotnie – najpierw w roku 1949, później w 1971.

W poniedziałek 11 października lawa z wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie pochłonęła cementownię. Pożar w fabryce wytworzył chmury toksycznego gazu – to właśnie z jego powodu służby ewakuowały trzy tysiące mieszkańców El Paso i Lo Llanos de Aridane. Wówczas poinformowano również, że w ciągu ostatniej doby obszar zniszczony przez lawę powiększył się o 10 proc. i wynosi 600 hektarów, a zniszczeniu uległo ponad 1100 budynków. Łącznie z powodu ostatniej aktywności wulkanu Cumbre Vieja swoje domy opuściło sześć tysięcy mieszkańców La Palmy (miasto liczy ok. 83 tys. mieszkańców).

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com