Sondaż. Najmłodsi wyborcy nie chcą głosować na PiS. Chętnie popierają Szymona Hołownię

(Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Gazeta

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż wśród najmłodszych wyborców – w wieku od 18 do 24 lat. Największym poparciem w tej grupie wiekowej cieszy się Polska 2050 Szymona Hołowni, a najmniejszym Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo Lewica i Konfederacja.

Wielu najmłodszych uprawnionych do głosowania Polaków przyznało, że nie wie, na jaką partię by zagłosowało, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższym czasie. Są też tacy, którzy nie potrafią jednoznacznie wskazać, na kogo oddaliby swój głos.

Sondaż. Najmłodsi wyborcy zagłosowaliby na Szymona Hołownię

„Według średnich deklaracji z 2021 roku, Sejm wybrany wyłącznie przez najmłodszych wyborców (w wieku 18-24 lata) składałby się z posłów: Polski 2050 (17,3 proc.), Konfederacji i Lewicy (po 13,7 proc.), KO (13 proc.) oraz PiS (7,8 proc.). Co czwarty z tej grupy nie wie, na kogo by zagłosował (25, proc.)” – podaje na Twitterze Centrum Badania Opinii Społecznej.

Jak podaje CBOS, na Lewicę zagłosowałoby 18 proc. młodych kobiet i 10 proc. młodych mężczyzn. Z kolei na Konfederację swój głos oddałoby 22 proc. młodych mężczyzn i 4 proc. młodych kobiet.  Na Polskę 2050 Szymona Hołowni zagłosowałoby 21 proc. kobiet i 14  proc. mężczyzn z tej grupy wiekowej.

Z sondażu wynika również, że średnio 25,8 proc. – wobec 18,3 proc. wśród ogółu badanych – nie jest w stanie zadeklarować, na kogo chcą zagłosować lub powstrzymują się od jednoznacznych deklaracji w ws. głosowania.

Sondaż. Mniejsze poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości

United Surveys przeprowadziło sondaż dla „Dziennika Gazety Prawnej”, portalu Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl, który został zrealizowany telefonicznie w dniach 12-13 października 2021 roku na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Chęć oddania głosu zadeklarowało w sondażu 53,5 proc. badanych. 38,9 proc. respondentów nie poszłoby na wybory. Natomiast 7,6 proc. głosujących jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie. 

Najwięcej ankietowanych zadeklarowało poparcie dla Zjednoczonej Prawicy (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska), która zdobyłaby 35,4 proc. głosów. Na drugim miejscu byłaby Koalicja Obywatelska – z 27,1 proc. poparcia, a na ostatnim miejscu na podium uplasowałaby się Polska 2050 Szymona Hołowni. Głos na tę ostatnią wymienioną formację deklaruje 9,5 proc. ankietowanych.

Z badania wynika, że chęć głosowania na Konfederację zadeklarowało 6,8 proc. respondentów, a na Lewicę (SLD, Wiosna, Partia Razem) – 6,7 proc. badanych. Z kolei 4,6 proc. ankietowanych głosowałoby na PSL. 9,9 proc ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby głos.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com