Czarnek zapowiada HiT. Nowy przedmiot ma „odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków”

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja wyborcza.pl

– Jesteśmy gotowi, by odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”. Szef resortu zapowiedział wprowadzenie nowego przedmiotu do polskich szkół pod nazwą historia i teraźniejszość. – Wierzę, że to będzie HiT nie tylko z nazwy – podkreślił minister.

Propozycja, z którą wyszło Ministerstwo Edukacji i Nauki, zostanie skierowana do uczniów klas ponadpodstawowych.

Pokolenie obecnych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy z historii. Musimy to zmienić. Dlatego uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot – historia i teraźniejszość. To będzie HiT nie tylko z nazwy

– powiedział w rozmowie z dziennikarzem tygodnika „Sieci„. Informacja pojawiła się również na profilu resortu w mediach społecznościowych. „Jesteśmy gotowi, by odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków. Dlatego uczniowie od 1 klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot, który będzie nazywał się 'Historia i teraźniejszość'” – czytamy. 

Dla kogo HiT?

Na razie nie ma dokładnych informacji o tym, kiedy nowy przedmiot miałby być wprowadzony. Nie znamy również szczegółów programowych.  Znaniem Czarnka „niezbędna jest edukacja historii w nowoczesny sposób podzielona na historię Polski i historię powszechną”.

Jarosław Kaczyński o edukacji 

Pomysł ministra edukacji i nauki jest zgodna z wcześniejszymi deklaracjami Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Szef PiS zapowiedział większą liczbę godzin historii w szkołach podczas majowej prezentacji „Polskiego Ładu”, sztandarowego projektu partii rządzącej. 

W szkołach średnich wprowadzimy naukę historii dwoma nurtami, tzn. historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone dwie, trzy, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć. Będzie to ogromna zmiana

– podkreślał Jarosław Kaczyński. Dodał, że „chodzi o to, aby młodzi ludzie poznawali Polskę, kulturę, by się z nią wiązali, dzisiaj bywa z tym różnie”.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com