Czy Mateuszowi Morawieckiemu uda się stworzyć rząd? Polacy są zgodni

Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl

Trzech na czterech Polaków nie wierzy w to, że Mateuszowi Morawieckiemu uda się utworzyć rząd – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. A to właśnie politykowi PiS – jak zapowiedział prezydent – zostanie powierzona ta misja.

W zeszły poniedziałek Andrzej Duda ogłosił, że misję tworzenia rządu powierzy Mateuszowi Morawieckiemu. Jego ugrupowanie nie ma jednak większości, która pozwoliłaby na samodzielne sprawowanie władzy. Ma ją natomiast połączona opozycja, czyli Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica, które łącznie zdobyły 248 mandatów. W ubiegłym tygodniu liderzy tych ugrupowań podpisali umowę koalicyjną potwierdzającą chęć utworzenia wspólnego rządu z Donaldem Tuskiem na czele. Mimo tego prezydent postanowił jednak desygnować na premiera przedstawiciela PiS. 

Sondaż: Polacy nie wierzą, że Morawiecki zbuduje rząd

Czy Mateuszowi Morawieckiemu uda się stworzyć rząd? – na takie pytanie zadano uczestnikom badania SW Research dla rp.pl. Aż 65,2 proc. z nich odpowiedziało, że „nie”. Tylko 13,9 proc. stwierdziło, że „tak”. Nieco więcej, bo 20,9 proc., respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

– Stworzenie przez obecnego premiera nowej większości rządowej częściej sceptycznie oceniają mężczyźni (68 proc.) niż kobiety (63 proc.). Powstanie rządu stworzonego przez Mateusza Morawieckiego nie jest prawdopodobne zdaniem blisko 7 na 10 (69 proc.) respondentów, którzy skończyli 50 lat i nieco wyższego odsetka badanych (72 proc.) posiadających wyższe wykształcenie – przekazała Justyna Sobczak, senior project manager w SW Research. – W utworzenie rządu przez przedstawiciela PiS nie wierzą 3/4 badanych z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców i 73 proc. respondentów o dochodach mieszczących się w granicach 3001-4000 zł netto – dodała.

Przypomnijmy, w poniedziałek (13 listopada) po raz pierwszy zbierze się Sejm nowej kadencji. Od tego dnia Andrzej Duda będzie miał 14 dni, aby desygnować kandydata na premiera – według zapowiedzi ma to być Mateusz Morawiecki. Wówczas przedstawiciel PiS będzie miał 14 dni na uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Jeśli mu się to nie uda, to kandydata na szefa rządu wskaże większość sejmowa w tzw. drugim kroku konstytucyjnym.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com