Duda zmienił nazwę lotniska w Rzeszowie. Od teraz to Ulma Airport. „Dowód wielkości Polaka”

Kancelaria Prezydenta RP

Lotnisko Rzeszów-Jesionka otrzymało imię Rodziny Ulmów, która ratowała Żydów podczas drugiej wojny światowej. Andrzej Duda podczas uroczystości podkreślił, że „dzięki temu ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat”. Ponadto prezydent odznaczył 19 osób Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

24 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest on związany z datą zamordowania przez Niemców w 1944 roku rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci za pomoc Żydom. Z tego powodu prezydent Andrzej Duda upamiętnił w Markowej rodzinę Ulmów i innych Polaków niosących pomoc Żydom w czasie okupacji.

Andrzej Duda nadał lotnisku w Jasionce nową nazwę. „Historia będzie szła w świat”

Rankiem tego dnia odbyła się uroczystość nadania imienia rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu „Rzeszów-Jasionka”. W związku z tym od dziś będzie się ono nazywało Ulma Airport. – Dziękuję za to, bo także dzięki temu ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat, dzięki temu lotnisku, dzięki tej inicjatywie, dzięki tym patronom, które ono od dzisiaj ma, i będzie świadectwem także o nas, o naszej historii, o tym co dla nas jest ważne i co ma w przestrzeni naszych dziejów znaczenie, na czym tak naprawdę budujemy także naszą przyszłość poprzez tworzenie pamięci idącej w kolejne pokolenia, o tym co było warto i w jaki sposób zdawać trzeba próbę w najtrudniejszych czasach – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent stwierdził, że „z historycznego punktu widzenia oraz rytu mentalności ludzi żyjących na Podkarpaciu nie ma ważniejszych postaci niż błogosławiona rodzina Ulmów”. Dodał, że Ulmowie dali dowód „człowieczeństwa i wielkości Polaka, naszej kultury, naszej tradycji, ale także i naszej wiary”. 

Prezydent odznaczył 19 osób. „Za pomoc Żydom w okupowanej Polsce groziła kara śmierci”

Prezydent wręczył Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski 19 osobom, które są zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o wspomnianych Polakach. Uroczystość odbyła się przed Muzeum Rodziny Ulmów. Odznaczenia otrzymali między innymi: wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal i kardynał Marcello Semeraro. Natomiast złotym krzyżem zasługi zostali odznaczeni postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów – ksiądz Witold Burda, Mateusz Matyszkowicz, ksiądz Bogusław Turek.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na znaczenie chęci pomocy, którą wykazali Polacy. – Mimo tego, że za pomoc Żydom w okupowanej Polsce groziła kara śmierci, jak nigdzie w Europie Zachodniej w krajach okupowanych przez faszystowskie Niemcy, było około miliona Polaków, którzy nieśli swoim żydowskim współobywatelom pomoc na różne sposoby, często działały całe łańcuchy ludzi, by uratować jedną osobę – powiedział prezydent.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com