Jest odpowiedź Kamińskiego na apel medyków. Prymas Polski: Minister nie widzi możliwości współpracy

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Mariusz Kamiński nie zgodził się, aby lekarze z grupy Medycy na Granicy pomagali migrantom i uchodźcom na terenach objętych stanem wyjątkowym. Wcześniej pismo w tej sprawie do szefa MSWiA wystosował abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Abp Wojciech Polak o decyzji Mariusza Kamińskiego poinformował w liście przesłanym grupie Medycy na Granicy. „Pan Minister wyraża w nim wdzięczność za zauważenie konieczności podejmowania działań mających na celu poszukiwanie rozwiązania sytuacji na wschodniej granicy Rzeczpospolitej Polskiej” – pisze prymas Polski, a następnie cytuje fragment z pisma, które otrzymał od Kamińskiego. 

Kamiński odpowiedział prymasowi ws. obecności medyków przy granicy

„Ochotnicy z grupy Medycy na Granicy, którzy deklarują chęć niesienia pomocy migrantom w pobliżu białoruskiej granicy, powinni być świadomi, iż rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego – co do zasady – zakazuje wstępu do tej strefy osobom, które nie zamieszkują w miejscowościach nim objętym” – czytamy. „Każda osoba przebywająca w strefie objętej stanem wyjątkowym, mimo pełnego przygotowania medycznego oraz szczerej gotowości bezwarunkowego niesienia pomocy, wymagałaby dodatkowego zaangażowania funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz innych służb, które są zobowiązane do zapewnienia bezpieczeństwa wolontariuszom z personelu medycznego” – napisał szef MSWiA. 

„Nie widzi możliwości współpracy”

„Tym samym – jak rozumiem – pan minister nie widzi możliwości współpracy medyków działających w organizacjach pozarządowych z funkcjonariuszami Straży Granicznej” – napisał abp Polak. Prymas podziękował medykom za zaangażowanie i dodał, że w niesienie pomocy angażuje się także Caritas. „Jeszcze raz deklaruję gotowość Kościoła i moją osobistą do wspierania wszelkich mechanizmów pomocy uchodźcom” – czytamy.

Medycy na Granicy to grupa pracowników ochrony zdrowia, która chce pomóc uchodźcom znajdującym się w strefie stanu wyjątkowego. Medycy od tygodni apelują do władz, aby dopuszczono ich do strefy stanu wyjątkowego. Bezskutecznie. W połowie października grupa opublikowała list abp. Wojciecha Polaka do Mariusza Kamińskiego.Prymas Polski podjął się mediacji i podkreślił konieczność udzielenia pomocy medycznej uchodźcom na granicy.  „Mając na uwadze aktualną – dramatyczną jak wiemy – sytuację imigrantów i uchodźców, uważam za gorszący brak porozumienia, które umożliwiałoby podjęcie wspólnych działań na rzecz ratowania ludzkiego życia. Podkreślany tak często przez stronę rządową fakt, że uchodźcy są brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z szacunku dla praw i godności każdego człowieka, z myślenia o każdym człowieku jako o naszym bliźnim” – napisał abp Polak. Prymas zaapelował do Kamińskiego o podjęcie rozmów z medykami. 

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com