Kancelaria Prezydenta „wetuje” Chorągiew RP. Powód? „Brak generalskiego wężyka”

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Przygotowany przez ministerstwo kultury projekt nowelizacji ustawy, która ma uporządkować polskie symbole państwowe i zastąpić dotychczasową regulację z 1980 roku, spotkał się z krytyką historyków. Zawarty w niej wzór Chorągwi Rzeczypospolitej nie został zaakceptowany przez Kancelarię Prezydenta.

Ustawa o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej – jak wynika z komunikatu na stronach rządowych – ma przede wszystkim „dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz wprowadzić korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów”. W listopadzie punktem spornym między resortem kultury, który przygotowuje projekt ustawy, a Ministerstwem Sprawiedliwości, był wzór herbu państwowego. Zbigniew Ziobro domaga się, aby orzeł w godle miał koronę z krzyżem.

Chorągiew RP krytykowana przez Kancelarię Prezydenta. Brakuje generalskiego wężyka

Teraz kontrowersje wywołuje Chorągiew Rzeczypospolitej (symbol przysługujący wyłącznie królom, a następnie prezydentom), która jest umieszczana na m.in. budynkach, lub środkach transportu prezydenta. Chorągiew Rzeczypospolitej przysługująca głowie państwa została wprowadzona 25 sierpnia w 1919 roku. Symbol towarzyszył prezydentom RP na Uchodźstwie w latach 1945–1990. W 1990 Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent na Uchodźstwie – przekazał ją wraz z innymi symbolami narodowymi Lechowi Wałęsie, ale w III RP tradycji chorągwi nie reaktywowano. Teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce ją przywrócić. Zaproponowany przez resort wzór – orzeł biały na prostokątnym czerwonym płacie w białym obramowaniu – nie spodobał się historykom i nie został zaakceptowany przez Kancelarię Prezydenta – donosi „Rzeczpospolita”.

Dlaczego? Jak wskazano, w projekcie ustawy przygotowanym przez resort kultury brakuje załączników z godłem, które odpowiadałyby wymogom grafiki komputerowej, nie zdefiniowano również czerwieni na fladze narodowej, a hymnu nie rozpisano na skład orkiestrowy.

Wzór Chorągwi Rzeczypospolitej został skrytykowany. Powód? Brak wężyka generalskiego

„RP” opisuje, że projekt wzbudził zastrzeżenia, bo przedstawiciele ministerstwa postanowili usunąć z obramowania chorągwi tzw. wężyk generalski, który był na wzorze ustanowionym 27 grudnia 1927 roku. „Taki wzór Chorągwi Rzeczypospolitej wprowadzony został w 1927 r., przy czym wężyk generalski symbolizował ustawowe zwierzchnictwo głowy państwa nad siłami zbrojnymi, a zewnętrzna taśma – zwierzchnictwo nad cywilną częścią narodu” – tłumaczy portal pogotowieflagowe.pl.

Zdaniem weksylologów (historyków zajmujących się chorągwiami) usunięcie wężyka „nie znajduje żadnego uzasadnienia”. Z ustaleń dziennikarzy „Rzeczypospolitej” wynika, że ministerstwo zaproponowało spotkanie Komisji Heraldycznej. Resort jest skłonny zmodyfikować projekt.

Projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej

Celem nowej ustawy o symbolach państwowych jest przede wszystkim ich dostosowanie do wymogów nowych technologii cyfrowych. Jak czytamy w uzasadnieniu aktu prawnego: „Z uwagi na (…) archaiczny kształt załączników do ustawy, nie było dotychczas możliwe opracowanie jednolitej identyfikacji wizualnej dla instytucji państwowych. Obecna sytuacja prawna odbiega znacząco od sytuacji w innych krajach Unii Europejskiej, w których zostały przyjęte nowoczesne opracowania symboli państwowych (łączące księgę znaku i identyfikację wizualną państwa), w tym krajach, w których w latach 1989-1991 zachodziły przemiany ustrojowe, gdzie starano się przyjmować nowoczesne ustawodawstwo dotyczące symboli państwowych”.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com