Kolejna doba bez prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Jest nowy komunikat SG

Granica polsko-białoruska / Twitter / @MON_GOV_PL

W czwartek na platformie X Straż Graniczna podała, że „w środę – po raz drugi w tym tygodniu – nie było prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią”.

Po raz pierwszy od ponad dwóch lat – gdy rozpoczął się kryzys migracyjny na granicy z Białorusią (sierpień 2021 r.) – taka sytuacja miała miejsce w poniedziałek.

Codzienne raporty SG

W codziennych raportach SG podaje dane za minioną dobę. W środę nie było prób przekraczania granicy z Białorusią wbrew przepisom, ale już w czwartek po północy, na odcinku granicy chronionym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych, granicę próbowało przekroczyć 23 cudzoziemców między innymi z Afganistanu, Nepalu i Pakistanu – podała SG.

Według danych SG, dotąd w 2023 r. było łącznie 25,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, z czego 2 tys. w październiku i 1,3 tys. w listopadzie. Migranci zatrzymani dotąd w tym roku na tej granicy pochodzili z 52 krajów.

Stalowa zapora

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy.

SG wybrała niedawno wykonawcę takiej zapory elektronicznej, która ma powstać również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne.

Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim. Prace miałyby ruszyć w 2024 roku. Rzecznik SG Anna Michalska informowała niedawno, że SG jest w trakcie zabezpieczenia środków z UE na tę inwestycję.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com