Kongres Zjednoczeniowy Nowej Lewicy. Biedroń i Czarzasty wybrani na współprzewodniczących

W trakcie sobotniego Kongresu Zjednoczeniowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny (tworzących nową formację – Nową Lewicę) doszło do wyboru władz ugrupowania. Współprzewodniczącymi Nowej Lewicy zostali Robert Biedroń (lider Wiosny) i Włodzimierz Czarzasty (przewodniczący SLD). Na polityków zagłosowało odpowiednio 936 i 887 delegatów.

– Dzisiaj mamy nową partię, Nową Lewicę. Połączyliśmy dwie wielkie siły na Lewicy w jedną centrolewicową partię – ogłosił przewodniczący Wiosny Robert Biedroń w trakcie sobotniego kongresu.

Jak zadeklarował,  „w najbliższych wyborach 1/3 miejsc na listach Lewicy zostanie oddana młodym ludziom”.

W trakcie kongresu zaproponowano sześć postulatów w ramach tzw. Paszportu do Europy. – Publiczny żłobek i przedszkole w każdej gminie. Polska wolna od węgla najpóźniej do 2035 roku. Państwo wolne od ideologii, szkoła wolna od indoktrynacji. To jest nasze zobowiązanie – wyliczał polityk.

Nowa Lewica. Biedroń i Czarzasty współprzewodniczącymi

– Lewica walczy o państwo świeckie, Lewica walczy o równe prawa kleru w stosunku do wszystkich innych. Inni się zastanawiają ile kler ma zarabiać, my mówimy że religii w szkole nie powinno być – mówił z kolei przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

– Jeżeli dojdziemy do władzy, w trybie natychmiastowym będziemy renogocjować konkordat, a jeśli się nie da, to go wypowiemy – zapowiedział.

Nowa Lewica chce też m.in. podwyższenia nakładów na zdrowie do 7,2 procent PKB i związania poziomu wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. 

Przypomnijmy: Nowa Lewica formalnie została zarejestrowana w styczniu ub.r., decyzja uprawomocniła się w marcu tego roku. W czerwcu 2021 r. doszło do rozwiązania partii Wiosna.

Obecnie w parlamentarnym klubie Lewicy zasiada łącznie 47 polityków z ramienia Nowej Lewicy, PPS i Razem.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com