Kwaśny deszcz w Polsce? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat

Fot. Emilio Morenatti / AP Photo

Po wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie należącej do Wysp Kanaryjskich w niebo wzbiły się kłęby toksycznego pyłu. Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami chmura miała dotrzeć w niedzielę nad Polskę. RCB jednak uspokaja – prawdopodobieństwo wystąpienia kwaśnego deszczu jest bardzo niskie. Sytuację na bieżąco monitoruje IMGW.

Do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma, która należy do Hiszpanii, doszło przed tygodniem w niedzielę 19 września. Sama erupcja była poprzedzona dziewięcioma dniami aktywności sejsmicznej. Był to pierwszy wybuch wulkanu od 1971 roku. 

W Polsce spadnie kwaśny deszcz? Komunikat RCB

Na skutek erupcji do atmosfery wyrzucane są ogromne ilości dwutlenku siarki, które tworzą toksyczny pył. Dalej dwutlenek siarki utlenia się i łączy z cieczą, tworząc kwas siarkowy. Kiedy ten spada na ziemię razem z opadami, mówimy o tzw. kwaśnym deszczu. W piątek chmury znad Cumbre Vieja dotarły na południe Hiszpanii i północno-zachodnie wybrzeże Afryki. Dalej miały przemieszczać się w stronę Europy Środkowej, by w niedzielę dotrzeć do Polski. 

„Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest niewielkie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że cyrkulacja powietrza (aż do najbliższego czwartku) nie jest skierowana ku Europie Środkowej. IMGW nieustannie monitoruje sytuację i będzie informować o ewentualnym dotarciu zanieczyszczeń na terytorium Polski” – uspokajało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych. 

Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, geograf oraz rektor z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zaznaczał, że na brak zagrożenia ze strony chmury pyłu wulkanicznego wskazuje pora roku, a także obecna cyrkulacja atmosferyczna. 

Stanowisko w sprawie wydała także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która podkreśliła, że sytuacja związana z przemieszczającym się pyłem nie ma wpływu na sytuację lotniczą w Polsce. 

„Pyły z wulkanu, który wybuchł w ostatnią niedzielę na Wyspach Kanaryjskich, do Polski nie dotrą, ale może zaciekawi Was, że na zdjęciach odbieranych z satelity Meteosat widoczny był wybuch” – czytamy na Twitterze Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Erupcja Cumbre Vieja. W sobotę ewakuowano kolejnych mieszkańców

Hiszpańskie władze na bieżąco analizują sytuację związaną z erupcją wulkanu Cumbre Vieja. W sobotę zapadła decyzja o ewakuacji kolejnych 160 osób z miejscowości Tajuya, Tacande de Abajo i Tacande de Arriba w gminie Los Llanos de Aridane. Popiół wulkaniczny bardzo utrudnia transport lotniczy w regionie, dlatego odwołano część lotów z i na wyspę La Palma. W sobotę na kilka godzin zamknięte zostały również lotniska na Teneryfie i La Gomerze. W wyniku erupcji całkowicie lub częściowo uszkodzonych zostało ok. 400 budynków. 

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com