Ponad 15 tys. zgonów na SOR-ach w ubiegłym roku. „Tak w praktyce wygląda reforma ochrony zdrowia”

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Władysław Czulak / Agencja Gazeta

W ubiegłym roku na SOR-ach w Polsce odnotowano ponad 15,2 tys. zgonów – wynika z danych przekazanych senatorowi KO Krzysztofowi Brejzie przez Ministerstwo Zdrowia. Jeszcze rok wcześniej było to niecale 10 tys. Resort tłumaczy, że do takiej liczby śmierci przyczyniła się pandemia COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia przekazało senatorowi KO Krzysztofowi Brejzie, że w 2015 r. doszło do 6007 zgonów na SOR-ach. W kolejnych latach było to 6585, 7887, 8712 i 9767. W ubiegłym roku liczba zgonów wyniosła 15 213.

„Tak w praktyce wygląda reforma ochrony zdrowia w wykonaniu PiS” – skomentował Brejza na Twitterze. „Ludzie przyjeżdżają do SOR na ratunek, a umierają w miejscu, gdzie powinni być ratowani” – dodał parlamentarzysta.

„Lawinowy” wzrost liczby zgonów na SOR-ach

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że przyczyną tak wysokiej liczby zgonów była pandemia koronawirusa. Według danych NFZ na ponad 170 SOR-ach w ubiegłym roku zmarło 4886 osób, u których główną lub współistniejącą przyczyną był COVID-19. Od stycznia do czerwca tego roku z powodu koronawirusa zmarło na 171 SOR-ach ponad 7,3 tys. osób.

Resort zaznacza także, że jeśli do śmierci pacjenta dochodzi w karetce, zdarza się, że jego zgon formalnie jest stwierdzany dopiero na SOR-ze.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com