Resort Ziobry chce wyłączenia wiceprezes TSUE z postępowań wobec Polski. Kaleta: Może nie być obiektywna

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Ministerstwo Sprawiedliwości domaga się wyłączenia sędzi Trybunału Sprawiedliwości UE Rosario Silvy de Lapuerty z toczących się wobec Polski postępowań. Resort przekazał taką rekomendację ministrowi ds. UE Konradowi Szymańskiemu. Sędzia Rosario Silva de Lapuerta nakazała przed kilkoma miesiącami wstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie, a we wrześniu nałożyła na Polskę dzienną karę 500 tys. euro za niewykonanie tej decyzji.

O wniosku o wyłączenie Rosario Silvy de Lapuerty ze składu sędziowskiego w TSUE jako pierwszy poinformował portal wPolityce.pl. Doniesienia te potwierdził w cytowanej przez Dziennik.pl depeszy PAP wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. 

– Mamy nadzieję, że pan minister Szymański pozytywnie go rozpatrzy i nasz pełnomocnik, przez niego wskazany, taki wniosek złoży – powiedział Kaleta.

Jak stwierdził Kaleta, w związku z powiązaniami de Lapuerty z partią należącą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP), sędzia „może nie być obiektywna w tym sporze”.

TSUE karze Polskę za kopalnię w Turowie

Sędzia Rosario Silva de Lapuerta jest wiceprezeską Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W maju, po wniosku strony czeskiej, wydała w ramach zabezpieczenia nakaz wstrzymania wydobycia w kopalni Turów. 

Gdy Polska nie zastosowała się do tej decyzji, we wrześniu sędzia nałożyła dzienną karę 500 tys. euro.

W lipcu wiceprezes TSUE wydała z kolei postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych zobowiązujących Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com