Małpia ospa w Polsce. W przyszłym tygodniu w Warszawie ruszą szybkie testy PCR

Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

W przyszłym tygodniu w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie rozpocznie się szybkie testowanie w kierunku małpiej ospy. To właśnie w tej placówce potwierdzono pierwsze w Polsce zakażenie wirusem.

W Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym wykorzystywany będzie szybki test PCR. Dzięki niemu w ciągu czterech godzin będzie wiadomo, czy dana osoba jest zakażona wirusem małpy ospy. Obecnie próbki są przewożone do Holandii, dlaczego cała procedura trwa nawet 10 dni.

Test ten polega na pobieraniu wymazu ze skóry, z miejsca, w którym pojawiła się wysypka.

Pierwszy pacjent z małpią ospą opuścił szpital

Dyrektorka placówki Agnieszka Kujawska-Misiąg podkreśliła, że szpital może przyjąć 200 pacjentów. Przygotowane są sale, personel i procedury. – To nie jest kwestia tego, że nagle pojawia się choroba i wszyscy muszą się wszystkiego uczyć od początku. Tutaj, po pierwsze – przygotowane są pomieszczenia, po drugie – jest to bardzo wysoko kwalifikowany personel. Ludzie bardzo sprawnie pracują i mogą przyjmować tych pacjentów – zapewniła Agnieszka Kujawska-Misiąg.

Konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych Grażyna Cholewińska-Szymańska poinformowała, że pierwszy i jedyny do tej pory pacjent w Polsce z potwierdzoną małpią ospą już opuścił szpital. – To był mężczyzna o umiarkowanym przebiegu klinicznym ze zmianami również o nasileniu umiarkowanym. Przebywał w szpitalu, zakończył 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny – dodała lekarka.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com