Mikołaj Pawlak zabrał się za kontrolę szkół przyjaznych LGBTQ+. Zaczął pytać o pedofilię

Fot. Maciej Wasilewski / Agencja Wyborcza.pl

Rzecznik Praw Dziecka rozpoczął kontrole w szkołach, które znalazły się w rankingu placówek przyjaznych osobom LGBTQ+. W czasie kontroli Mikołaj Pawlak pyta szkoły o rejestr przestępców seksualnych. – Niemal połowa z dyrektorów, którzy już mi odpowiedzieli, nie sprawdzała – oświadczył. W jego ocenie są to czyny karalne, a sprawa trafi do organów ścigania.

Zgodnie z zapowiedziami Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skontrolował pierwsze szkoły na liście Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Jak się okazuje, w ramach kontroli pytał on szkoły m.in. o to, czy dyrektorzy sprawdzali swoich pracowników w „rejestrze pedofilów”. – Niemal połowa z dyrektorów, którzy już mi odpowiedzieli, nie sprawdzała – oświadczył Pawlak. W jego ocenie są to czyny karalne, a sprawa trafi do organów ścigania. – Komu są przyjazne te szkoły i co powiemy rodzicom? Że przez te lata posyłali dzieci do szkół, w których nie wiadomo, czy nie uczył ich pedofil? – pytał w czasie sejmowej komisji. Chodzi m.in. o warszawskie szkoły: I SLO „Bednarska”, II SLO czy Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia. Rzecznik Praw Dziecka przyznał, że niektóre szkoły z Rankingu wywiązały się z tego obowiązku. To m.in. XXX LO w Warszawie, czy łódzkie XXI i VI LO.

RPD w ramach kontroli placówek z Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ pyta o pedofilię. „Skandaliczne”

– Na pismo rzecznika odpowiedziałam: „wszystkich nowo zatrudnianych pracowników sprawdziłam w Rejestrze Publicznym Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz otrzymałam od nich zaświadczenie o niekaralności. Jestem w procesie otrzymania dostępu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym – powiedziała „Gazetą Wyborczą” dyrektorka I SLO „Bednarska” Wanda Łuczak. Dodała, że zdziwiła się, gdy RPD wymienił nazwę szkoły podczas czwartkowej komisji edukacji, nauki i młodzieży w Sejmie, gdy składał sprawozdanie ze swojej rocznej działalności. Łuczak podkreśliła też, że łącznie pedofilii z Rankingiem Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest skandaliczne. – To niedopuszczalne, by sklejać ze sobą te dwie sprawy – zaznczyła.

Dominik Kuc: Mikołaj Pawlak jest „przeciwnikiem praw dziecka”

Aktywista i pomysłodawca Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ Dominik Kuc w przesłanej nam informacji podkreśla, że Mikołaj Pawlak nie sprawdza tego, czy prawa uczniów są w szkole przestrzegane, czy młodzież czuje się akceptowana. ”Pyta natomiast o rejestr przestępców seksualnych – sprawdzenie osób pracujących w tym rejestrze jest obowiązkiem placówek oświatowych. Działania szkół na rzecz równości i akceptacji nie mają z tym żadnego związku. Niepokoi nas łączenie równości i społeczności LGBTQ+ z przestępcami seksualnymi i jednoznacznie się temu sprzeciwiamy” – pisze działacz na rzecz praw LGBT. Kuc jest zdania, że kontrole RPD pokazują, że jest on „przeciwnikiem praw dziecka”. – Kontrolowanie szkół przyjaznych LGBTQ+ to pomysł, który zastrasza placówki. Warto byłoby skontrolować te szkoły, w których jest przemoc i dyskryminacja. To tam jest realny problem. Dziś takie zapowiedzi kontroli RPD wywołują dodatkowy efekt mrożący i mają negatywny wpływ na samych młodych ludzi – podkreśla.

Przypomnijmy, że Pawlak objął urząd rzecznika praw dziecka z nadania PiS. W czasie piastowania stanowiska pochwalał przemoc wobec dzieci tj. dawanie klapsów, dyskredytował metodę in vitro i reklamował konkurencyjny telefon zaufania dla dzieci, który działał jedynie przez kilka godzin.

Pogłębia się kryzys psychiczny dzieci i młodzieży

Coraz częściej eksperci mówią o pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Przez 13 lat działalności zespół Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi Telefon Zaufania, przeprowadziła 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. A takich sytuacji z roku na rok jest coraz więcej: w 2018 roku było ich 346, w 2019 – 519, w 2020 – 747, w 2021 – aż 823.

Z raportu „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” Fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej wynika, że niemal co trzeci uczeń nie ma chęci do życia. Co trzeci młody człowiek czuje się samotny, a 32,5 proc. badanych nie akceptuje tego, kim jest i jak wygląda. Kolejne statystyki również pokazują narastający kryzys zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży:

  • co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji;
  • niemal 40 proc. młodych osób myślało o podjęciu próby samobójczej;
  • co czwarta osoba przyznała, że mówiła o samobójstwie;
  • ponad 40 osób podkreśliło, że ktoś w ich otoczeniu mówił o samobójstwie, podjął próbę samobójczą lub odebrał sobie życie;
  • co dziesiąty uczeń próbował odebrać sobie życie;
  • prawie co piąty uczeń planował samobójstwo.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli przeżywasz trudności i myślisz o odebraniu sobie życia lub chcesz pomóc osobie zagrożonej samobójstwem, pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

  • Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222
  • Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123

Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.

Źródło: gazeta.pl

1 thought on “Mikołaj Pawlak zabrał się za kontrolę szkół przyjaznych LGBTQ+. Zaczął pytać o pedofilię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com