Morawiecki: Putin wybiera dziś konflikt

Źródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

– Rosja musi wybrać czy chce być w Europie, czy być w kontrze do Europy – powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Republica”. Premier udał się do Rzymu, by rozmawiać z szefem włoskiego rządu Mario Draghim.

Jednym z najważniejszych tematów opublikowanego w czwartek wywiadu z Mateuszem Morawieckim była napięta sytuacja na Ukrainie, u granic której gromadzą się rosyjskie wojska. To właśnie o tym Morawiecki zamierza rozmawiać z premierem Włoch Mario Draghim.

Morawiecki: Putin musi liczyć się z konsekwencjami

Zdaniem polskiego premiera w minionych 30 latach „widmo konfliktu zbrojnego tuż przy wschodniej granicy UE nie było tak realne”. Morawiecki stwierdził, że obecnie celem Putina jest wywołanie w Europie wewnętrznych podziałów, dzięki którym będzie mógł realizować swój najważniejszy cel, czyli odbudowę imperialnej potęgi Rosji.

Szef rządu stwierdził, że Kreml nie zawaha się, by użyć wszelkich odstępnych narzędzi w celu realizacji swoich celów. – Władimir Putin sięga po metody siłowe na każdej płaszczyźnie, również w gospodarce. Wie, że jego władza zależy od cen gazu. I robi wszystko, by utrzymać Europę w stanie uzależnienia tylko od swoich dostaw – podkreślił.

Morawiecki nie wierzy w skuteczność rozmowy Biden-Putin

Premier odniósł się również do rozmowy, jaką prezydent USA odbył ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Zaznaczył, że jeżeli Bidenowi uda się w ten sposób doprowadzić do deeskalacji napięcia na Ukrainie, to „osobiście mu podziękuje”. Dodał jednak, że ciężko mu wierzyć, że rozmowa przyniesie zamierzony skutek.

– Doświadczenie uczy jednak, że Władimirowi Putinowi nie można ufać, a polityka ustępstw się nie sprawdza. Prezydent Rosji musi zrozumieć, że Ukraina nie jest sama i że w przypadku agresji musi liczyć się z sankcjami uderzającymi w rosyjski system finansowy – powiedział. – Rosja musi wybrać czy chce być w Europie, czy być w kontrze do Europy. Władimir Putin wybiera dziś konflikt. Szkodzi nie tylko Europie, ale też swojemu narodowi – dodał.

Szef rządu podkreślał, że UE powinna unikać konfliktu za wszelką cenę, ale nie powinna pozostać obojętna wobec rosyjskiej agresji i godzić się na energetyczny szantaż Putina. Oceniając rozmowę przywódców USA i Rosji stwierdził, że wyciągną z niej niepokojące wnioski. – Warunkowa zgoda na Nord Stream 2 i brak sankcji wobec Rosji oznaczałyby politykę ustępstw wobec imperialnej polityki Kremla – powiedział.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com