Nieoficjalnie: Polityk PiS ma chrapkę na ważne stanowisko w UE. Już raz przegrał z Tuskiem

Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski będzie ubiegał się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej – wynika z nieoficjalnych doniesień. „W Prawie i Sprawiedliwości zapadła decyzja” – donosi portal WPolityce.pl.

W mediach pojawiły się nieoficjalne doniesienia na temat kandydatury Jacka Saryusza-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jak ustalił portal wPolityce.pl, „w Prawie i Sprawiedliwości zapadła decyzja” w związku z wystawieniem kandydata frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. 

Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski nowym przewodniczącym KE? „Wysokie prawdopodobieństwo akceptacji”

„Ze względu na przewagę PiS w tej frakcji oraz dobre stosunki z innymi delegacjami w ECR prawdopodobieństwo uzyskania akceptacji całej grupy jest bardzo wysokie” – ocenia portal informacje o kandydaturze Saryusza-Wolskiego. – Kandydata zgłaszają poszczególne państwa i jest ciekawym pytaniem, czy polski rząd zaproponuje na jesieni pana ministra Jacka Saryusza-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego. Kierując się merytorycznymi przesłankami, powinien to zrobić – ocenił europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski w rozmowie z „Gazetą Polską”. Obecnie szefową Komisji Europejskiej jest Ursula von der Leyen z Europejskiej Partii Ludowej. Jej pięcioletnia kadencja kończy się pod koniec tego roku.

Kim jest Saryusz-Wolski? Przegrał z Tuskiem w walce o fotel przewodniczącego Rady Europejskiej

W 2003 roku Jacek Saryusz-Wolski został międzynarodowym sekretarzem Platformy Obywatelskiej. Trzy lata później został wybrany na wiceprzewodniczącego zarządu krajowego partii.

W 2004 roku został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. W latach 2004-2007 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego z ramienia EPL-ED. W 2006 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Rok później objął stanowisko przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego. W 2014 roku po raz trzeci został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. 

Jacek Saryusz Wolski w 2017 roku przegrał z Donaldem Tuskiem w walce o fotel przewodniczącego Rady Europejskiej. Za liderem Platformy Obywatelskiej głosowały wówczas wszystkie państwa Unii Europejskiej z wyjątkiem Polski. Za zgłoszenie swojej kandydatury w kontrze do Tuska Saryusz-Wolski został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej oraz z Europejskiej Partii Ludowej.

W 2019 roku Saryusz-Wolski został wskazany jako lider listy PiS w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W marcu tego samego roku dołączył do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com