Nieoficjalnie: Rishi Sunak w Polsce. Premier Wielkiej Brytanii przyleci do Warszawy

Fot. REUTERS/Toby Melville

We wtorek w Warszawie wizytę złoży premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak – podała Informacyjna Agencja Radiowa. W godzinach popołudniowych spotka się z szefem rządu Donaldem Tuskiem.

Wizyta Rishiego Sunaka nie będzie jedyną, która zaplanowana jest na ten dzień. Jak podała wcześniej Informacyjna Agencja Radiowa, do Polski przyleci też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Szef Sojuszu również ma spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem. Ma pojawić się też m.in. w brygadzie pancernej w warszawskiej dzielnicy Wesoła. 

Rishi Sunak jest brytyjskim premierem od października 2022 r. Zastąpił na tym stanowisku Liz Truss, która pełniła tę funkcję niecałe dwa miesiące.

Wojna w Ukrainie

Z pewnością jednym z tematów rozmów Rishiego Sunaka i Donalda Tuska będzie rosyjska agresja w Ukrainie. Według ukraińskich mediów, rosyjski okupant naciera na czterech odcinkach frontu. Sztab Generalny Ukrainy podał w poniedziałek rano, że minionej doby doszło do 85 starć, głównie w rejonach Awdijiwki, Łymanu i Bachmutu.

Ukraińska armia stara się utrzymać pozycje i jednocześnie prowadzi aktywne działania, które mają na celu zniszczenie jak największej liczby żołnierzy i sprzętu agresora. Agencja UNIAN, powołując się na analizę Instytutu Badań nad Wojną, napisała, że ukraińska armia pilnie potrzebuje amunicji, aby w dłuższej perspektywie odpierać natarcia Rosjan i przejść do kontruderzenia. Jednocześnie ukraińscy eksperci wojskowi ostrzegają, że agresor nasila ataki, aby wykorzystać „okno”, które powstało w związku z kończącymi się ukraińskiej armii zapasami broni.

Narada ministerialna UE o obronie powietrznej dla Ukrainy

Z kolei w poniedziałek w Luksemburgu od rana odbywa się narada ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony unijnych krajów w Luksemburgu. Jest oczekiwanie, że padną konkretne oferty dotyczące wysłania na Ukrainę systemów obrony powietrznej w związku z nasilającymi się rosyjskimi atakami. „W przeciwnym razie system elektroenergetyczny Ukrainy zostanie zniszczony, a żaden kraj nie może prowadzić wojny bez elektryczności” – komentował kilka dni temu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Ministerialna narada odbywa się dwa dni po długo oczekiwanej zgodzie USA na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Josep Borrell podkreślił, że Unia nie może wyłącznie liczyć na Stany Zjednoczone. – Musimy wziąć na siebie odpowiedzialność i przestać ciągle mówić „O, to zrobią USA”. My sami powinniśmy to zrobić. Mamy patrioty, systemy obrony przeciwrakietowej. Powinniśmy wyjąć je z hangarów, gdzie są przechowywane na tak zwany wszelki wypadek i wysłać na Ukrainę, gdzie szaleje wojna. Jestem pewny, że to zrobimy, ale musimy to zrobić szybko – powiedział szef unijnej dyplomacji. W Europie jest około stu systemów obrony powietrznej. Ukraina mówi, że pilnie potrzebuje siedmiu.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com