Nieprawidłowości w Instytucie Dmowskiego. Chodzi o miliony. Dyrektor: Jestem wstrząśnięty
„Jestem wstrząśnięty skalą nieprawidłowości ujawnionych przez Najwyższą Izbę Kontroli” – napisał dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Adam Leszczyński. W opublikowanym występieniu pokontrolnym NIK stwierdzono, że „błędami w zakresie oceny dotknięte było 60,5 proc. badanych wniosków, na podstawie których Instytut przyznał dofinansowanie w łącznej wysokości 14 288,4 tys. zł”.
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej opublikował na swojej stronie wyniki wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli w sprawie Funduszu Patriotycznego. „Jestem wstrząśnięty skalą nieprawidłowości ujawnionych przez Najwyższą Izbę Kontroli w wystąpieniu pokontrolnym dotyczącym funkcjonowania Funduszu Patriotycznego w IDMN w okresie, kiedy dyrektorem był prof. Jan Żaryn” – przekazał w swoim oświadczeniu dyrektor IDMN Adam Leszczyński.
Nieprawidłowości w Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej. Będzie zawiadomienie
„Wyciągnąłem już konsekwencje dyscyplinarne wobec pracowników, którzy według NIK odpowiadali za te nieprawidłowości. Wkrótce złożę zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa” – dodał Leszczyński. Cały komunikat i dokument NIK dostępny na stronie Instytutu.
Jak wynika z komunikatu, NIK ocenia, że wsparcie finansowe nie było udzielane beneficjentom w prawidłowy sposób. „Izba wskazuje na nierzetelne przeprowadzanie procesów oceny formalnej i merytorycznej wniosków” – podaje IDMN. Według kontrolerów „błędami w zakresie oceny dotknięte było 60,5 proc. badanych wniosków, na podstawie których Instytut przyznał dofinansowanie w łącznej wysokości 14 288,4 tys. zł”. „Uchybienia Instytutu polegały m.in. na naruszaniu zasad określonych w Regulaminach Programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Fundusz Patriotyczny, co mogło prowadzić do przyznawania dofinansowania w sposób niecelowy oraz niegospodarny” – podkreślono.
Błędy w 60,5 proc. wniosków, naruszenia regulaminu Funduszu Patriotycznego
Poważnym naruszeniem było według NIK umożliwienie niektórym wnioskodawcom dokonywania zmian treści złożonych wniosków przed dokonaniem ich oceny. Izba „za nierzetelne i za naruszające Regulamin Funduszu Patriotycznego uznaje przyznanie 19 beneficjentom dofinansowania w drodze decyzji Dyrektora Instytutu bez uzasadnienia – w łącznej kwocie 1 456,8 tys. zł”.
Oprócz zawiadomienia prokuratury Leszczyński zapowiada nowe kontrole beneficjentów Funduszu. Będą one prowadzone z wykorzystaniem zewnętrznych audytorów. „Będę występował o zwrot każdej złotówki, jeżeli tylko będą ku temu prawne podstawy” – podkreśla. „Fundusz nie jest kontynuowany i nie będzie kontynuowany w najbliższych latach. Kontrole i rozliczenia dotacji przyznanych w latach 2021-2023 potrwają do jesieni bieżącego roku. O efektach będę informował opinię publiczną. IDMN jest w trakcie reorganizacji. Zmieni nazwę i zakres działania. Nie będzie zajmował się dziedzictwem jednej ideologii, ale szerokim spektrum polskiej demokratycznej myśli politycznej” – informuje dyrektor instytutu.
Źródło: gazeta.pl