Nietypowe wyniki w protokołach z lokali wyborczych. Będzie posiedzenie PKW w tej sprawie

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Na poniedziałkowym posiedzeniu Państwowa Komisja Wyborcza ma przeanalizować doniesienia o błędach w protokołach z niektórych lokali wyborczych po II turze. Taki przypadek potwierdzono bezsprzecznie do tej pory w Krakowie.

Nieprawidłowości w protokołach w obwodowych komisjach wyborczych

W ostatnich dniach wyszło na jaw, że w jednej z obwodowych komisji wyborczych w Krakowie odwrotnie przypisano głosy oddane w drugiej turze wyborów prezydenckich na Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego. Sprawę wyjaśnia Okręgowa Komisja Wyborcza w Krakowie. Nietypowe wyniki odnotowano także w co najmniej kilkunastu innych komisjach na terenie kraju. W związku z pojawiającymi się doniesieniami o nieprawidłowościach szefowa sztabu Rafała Trzaskowskiego Wioletta Paprocka zaapelowała o zgłaszanie nieprawidłowości przez powołaną do tego stronę internetową.

Ryszard Kalisz: W poniedziałek posiedzenie PKW

Jeden z członków Państwowej Komisji Wyborczej, mecenas Ryszard Kalisz, przekazał na portalu X, że posiedzenie PKW dotyczące błędnych liczb głosów w protokółach niektórych okręgowych komisji odbędzie w poniedziałek 9 czerwca, o godz. 17:00. „Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie art. 320 kodeksu wyborczego przesyła Marszałkowi Sejmu i Sądowi Najwyższemu sprawozdanie z wyborów na Prezydenta RP. Wobec napływających informacji o zdarzeniach, które mogły zakłócić głosowanie i liczenie głosów w drugiej turze wyborów zawnioskowałem o zwołanie posiedzenia PKW w tych sprawach” – poinformował. Ryszard Kalisz przypomniał również, że to Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów „właśnie na podstawie sprawozdania przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz po rozpoznaniu protestów”. PKW: Protesty należy zgłaszać do Sądu Najwyższego

Państwowa Komisja Wyborcza w przesłanym w tym tygodniu Polskiemu Radiu komunikacie podkreślała, że wyniki głosowania w obwodzie mogą zostać zweryfikowane wyłącznie przez Sąd Najwyższy w związku z rozpatrywaniem protestów wyborczych. Zgodnie z prawem protesty wyborcze można zgłaszać do Sądu Najwyższego w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów (termin mija 16 czerwca). Uchwała w sprawie ważności wyborów powinna być podjęta ciągu 30 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez Państwową Komisję Wyborczą, na posiedzeniu sędziów SN z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyświetlenia : 96
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com