Nowy sondaż CBOS, PiS ma powód do zmartwień. Mniej niż 30 proc. poparcia

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

29 proc. Polaków popiera Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Spadek zaliczyła także Konfederacja.

Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 29 proc. poparcia. To wzrost o jeden punkt procentowy względem poprzedniego sondażu, jednak partia Jarosława Kaczyńskiego wciąż jest w „sondażowym dołku”. Z kolei na Koalicję Obywatelską oddanie głosu zadeklarowało 18 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.).

Gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne, do Sejmu weszłyby jeszcze Polska 2050 z 18-procentowym wynikiem (tyle samo, co w poprzednim sondażu), Konfederacja – 6 proc. poparcia (spadek o 2 pkt proc.) i Nowa Lewica – 5 proc. (tyle samo). Progu wyborczego nie przekroczyły dwie partie: PSL, na które głosować chce 2 proc. ankietowanych i Kukiz-15 z 1-procentowym poparciem. Natomiast 22 proc. badanych nie wie na kogo oddać swój głos.

Badanie zostało przeprowadzone przed CBOS w dniach 4-14 listopada 2021 roku na próbie 1100 osób.

Co pogrąży PiS?

Kilka dni temu został przeprowadzony sondaż IBRiS dla Onetu, z którego wynika, że najbardziej Zjednoczonej Prawicy zagrażają wzrost ceny żywności oraz energii. Odpowiedź tą wskazało 42,1 proc. pytanych.

Na drugim miejscu znalazł się konflikt Polski z Unią Europejską, wskazało go 22,9 proc. respondentów. Z kolei 16,7 proc. ankietowanych uważa, że kwestia aborcji może spowodować spadek poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Pytani za dużo mniej niebezpieczny dla pozycji rządu uważają kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – tak odpowiedziało 11,1 proc. ankietowanych. Tylko 0,8 proc. pytanych wskazało, że zagrozić rządowi może rozwijająca się fala koronawirusa. 2,5 proc. pytanych wybrało inne odpowiedzi, a 3,8 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com