PiS nie traci pozycji lidera. A jak wygląda sytuacja pozostałych ugrupowań? Jest nowy sondaż

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

PiS nie traci pozycji lidera, a Zjednoczona Prawica wciąż zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 32,1 proc. badanych. Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie 24,9 proc., Ruch Szymona Hołowni „Polska 2050” – 9,2 proc., Lewica – 8,1 proc., PSL – 6,5 proc., a Konfederacja – 5,1 proc.

– Sondaż parlamentarny na zlecenie Wirtualnej Polski wskazuje, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Wzrosło poparcie dla Platformy Obywatelskiej, a spadła liczba zwolenników ruchu Szymona Hołowni

– podał poniedziałek portal wp.pl.

Jak podkreślono, w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys Zjednoczona Prawica utrzymała poparcie na tym samym poziomie, jak w badaniu z początku grudnia – chęć głosowania na obóz skupiony wokół partii Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 32,1 proc. ankietowanych.

Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie 24,9 proc. – co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego sondażu o 1,2 pkt. proc.

Na Ruch Szymona Hołowni „Polska 2050” zagłosowałoby 9,2 proc. respondentów. W tym przypadku zanotowano spadek o 1,4 pkt. proc.

Do Sejmu dostałyby się jeszcze trzy ugrupowania. Lewica, na którą głos oddałoby 8,1 proc. ankietowanych – wzrost w porównaniu z sondażem z 3 grudnia o 0,3 pkt. proc. Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska wyprzedziła tym razem Konfederację i zdobyło 6,5 proc. głosów respondentów – o 0,7 pkt. proc. więcej wobec poprzedniego badania.

Konfederacja zdobyła 5,1 proc. głosów – o 1,6 pkt. proc. mniej niż w badaniu na początku grudnia.

Wp.pl w swoim sondażu sprawdziło też poparcie dla AgroUnii. „Ugrupowanie, którego liderem jest Michał Kołodziejczak, mogłoby liczyć w tym momencie na poparcie 0,7 proc. ankietowanych, co nie dałoby miejsc w Sejmie” – podkreślono.

Na podobnym poziomie jak dwa tygodnie temu utrzymał się odsetek osób niezdecydowanych: teraz to 13,3 proc. respondentów – 13,4 proc. było w poprzednim badaniu.

Sondaż United Surveys dla WP został przeprowadzony 17 grudnia 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych metodą wspartego komputerowo wywiadu telefonicznego.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com