PiS nie traci pozycji lidera. A jak wygląda sytuacja pozostałych ugrupowań? Jest nowy sondaż

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

PiS nie traci pozycji lidera, a Zjednoczona Prawica wciąż zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 32,1 proc. badanych. Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie 24,9 proc., Ruch Szymona Hołowni „Polska 2050” – 9,2 proc., Lewica – 8,1 proc., PSL – 6,5 proc., a Konfederacja – 5,1 proc.

– Sondaż parlamentarny na zlecenie Wirtualnej Polski wskazuje, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Wzrosło poparcie dla Platformy Obywatelskiej, a spadła liczba zwolenników ruchu Szymona Hołowni

– podał poniedziałek portal wp.pl.

Jak podkreślono, w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys Zjednoczona Prawica utrzymała poparcie na tym samym poziomie, jak w badaniu z początku grudnia – chęć głosowania na obóz skupiony wokół partii Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 32,1 proc. ankietowanych.

Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie 24,9 proc. – co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego sondażu o 1,2 pkt. proc.

Na Ruch Szymona Hołowni „Polska 2050” zagłosowałoby 9,2 proc. respondentów. W tym przypadku zanotowano spadek o 1,4 pkt. proc.

Do Sejmu dostałyby się jeszcze trzy ugrupowania. Lewica, na którą głos oddałoby 8,1 proc. ankietowanych – wzrost w porównaniu z sondażem z 3 grudnia o 0,3 pkt. proc. Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska wyprzedziła tym razem Konfederację i zdobyło 6,5 proc. głosów respondentów – o 0,7 pkt. proc. więcej wobec poprzedniego badania.

Konfederacja zdobyła 5,1 proc. głosów – o 1,6 pkt. proc. mniej niż w badaniu na początku grudnia.

Wp.pl w swoim sondażu sprawdziło też poparcie dla AgroUnii. „Ugrupowanie, którego liderem jest Michał Kołodziejczak, mogłoby liczyć w tym momencie na poparcie 0,7 proc. ankietowanych, co nie dałoby miejsc w Sejmie” – podkreślono.

Na podobnym poziomie jak dwa tygodnie temu utrzymał się odsetek osób niezdecydowanych: teraz to 13,3 proc. respondentów – 13,4 proc. było w poprzednim badaniu.

Sondaż United Surveys dla WP został przeprowadzony 17 grudnia 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych metodą wspartego komputerowo wywiadu telefonicznego.

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com