Politycy PiS lawirują ws. „lex Tusk”. Szef gabinetu prezydenta: Komisja powstanie w tej kadencji Sejmu

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

– Wszystko wskazuje na to, że komisja ds. wpływów rosyjskich jeszcze w tej kadencji Sejmu zostanie powołana – powiedział Paweł Szrot na antenie Polsat News.

Jeszcze dwa dni temu, w piątek 18 sierpnia poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast powiedział, że powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie zadaniem dla Sejmu kolejnej kadencji. Tymczasem szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział, że komisja powstanie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

„Lex Tusk”. Szrot: Komisja zostanie powołana jeszcze w tej kadencji 

– Wszystko wskazuje na to, że komisja ds. wpływów rosyjskich jeszcze w tej kadencji Sejmu zostanie powołana. Prezydent tego chciałby, bo wielokrotnie mówił, że Polakom należy się prawda i Polacy tej prawdy oczekują – powiedział w niedzielę na antenie Polsat News Paweł Szrot. Polityk PiS stwierdził, że „należy zrobić wszystko”, aby Polaków „do tej prawdy przybliżyć”. – Ustawa obowiązuje i nie ma nic przeciwko temu, aby tę komisję powołać – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Radosław Fogiel wypowiedział się w podobnym tonie. – Prawo i Sprawiedliwość się z tego nie wycofuje – powiedział polityk PiS, dodając, że „ta koncepcja jest po prostu ważna”.

Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej powiedział z kolei, że „ta sprawa jest zamknięta, tej komisji nie będzie”. – Mają bałagan, nie są w stanie zorganizować zakończenia procesu komisji, która miała być wielkim młotem na opozycję, a przede wszystkim na Donalda Tuska. Nie są w stanie zrobić tego równolegle wraz z przygotowanym planem referendum – powiedział polityk.

„Lex Tusk”. Ast: Komisja nie będzie powołana w trwającej kadencji Sejmu

Marek Ast stwierdził w piątek w rozmowie z PAP, że nowelizacja podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, która weszła w życie na początku sierpnia, opóźniła powołanie komisji. – To spowodowało, że czas na powołanie komisji bardzo nam się skrócił. Pani marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie zdecydowała się na wyznaczenie terminu do zgłaszania kandydatur – powiedział. Jak dodał poseł, powołanie komisji będzie zadaniem dla Sejmu kolejnej kadencji.

Członek prezydium klubu PiS został zapytany także, dlaczego odkładano w czasie wyznaczenie zgłaszania kandydatur członków komisji. Polityk odparł, że kiedy opozycja ogłosiła, że nie przedłoży swoich kandydatów, marszałek musiałby wyznaczyć kolejny termin na uzupełnienie komisji. Jak zauważa Ast „widać, że nie ma takiej możliwości, bo nie będzie już kolejnego posiedzenia w trakcie kampanii wyborczej we wrześniu”. – Więc myślę, że już nowy skład Wysokiej Izby będzie wybierał członków komisji weryfikacyjnej – powiedział polityk PiS. 

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com