Polscy biskupi z wizytą w Watykanie. Będą rozmawiać m.in. o konflikcie na polskiej granicy i związkach homoseksualnych

pixabay.com/carlo75

W Watykanie dobrze znana jest sprawa kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, a działania polskiego episkopatu uważa się za przykład, jak należy postępować w tak skomplikowanej sytuacji– powiedział biskup Krzysztof Zadarko, relacjonując początek wizyty drugiej grupy polskich biskupów.

W poniedziałek tradycyjną wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, rozpoczęli biskupi z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej. W piątek spotkają się z papieżem Franciszkiem.

Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko, relacjonując dziennikarzom wizytę w dykasterii do spraw integralnego rozwoju człowieka, poinformował, że sprawa kryzysu na granicy polsko-białoruskiej jest znana w Watykanie.

„Podkreślaliśmy znaczenie tego problemu, konfliktu i kryzysu, który ma tło polityczne i międzynarodowe”– mówił bp Zadarko.

„Nasze działania zostały też dostrzeżone. Zapytano nas o stanowisko naszej rady Konferencji Episkopatu do spraw migracji i o apel arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który apelował o korytarze humanitarne, o delokację i przede wszystkim o pomoc humanitarną i medyczną”– zaznaczył.

„Potraktowano to z bardzo dużym zrozumieniem i jako przykład, jak należy działać, zwłaszcza w tak skomplikowanej materii i wielkim napięciu, które nie ma tylko wymiaru humanitarnego, ale także polityczny i międzynarodowy”– poinformował biskup Zadarko.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki podczas briefingu w Radiu Watykańskim powiedział, odnosząc się do poniedziałkowej wizyty w dykasterii do spraw świeckich, rodziny i życia, że podniesiono w jej trakcie różne „trudne kwestie”. „Musimy dać na nie odpowiedź” – dodał.

„To są kwestie dotyczące nie tylko Polski, ale takie, które pojawiają się na całym świecie” – wyjaśnił. Wśród nich wymienił sprawę biotechnologii i „odniesienia się do związków” osób tej samej płci.

Takich związków – mówił metropolita poznański – „nigdy nie można nazwać małżeństwem, chociaż presja światowa idzie w tym kierunku i stara się ze wszech miar upowszechniać pojęcie małżeństwa dla związków jednopłciowych”.

Jak stwierdził abp Gądecki, trzeba „zdawać sobie sprawę z tej presji”, a z drugiej strony „patrzeć z pewnym spokojem na zmiany, które zachodzą i które powinniśmy brać jednak pod uwagę”.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com