Polska będzie mieć ambasadora w Czechach. Po rocznej przerwie

Fot. Tymon Markowski /Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

Mirosław Jasiński odebrał nominację na ambasadora RP w Czechach – poinformowało we wtorek 2 listopada Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Otrzymał również odznakę Bene Merito za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Stanowisko było nieobsadzone od roku.

Mirosław Jasiński to zarówno scenarzysta, reżyser, jak i urzędnik, dyplomata, pełniący kiedyś funkcję wojewody wrocławskiego. W 1986 ukończył filologię polską oraz historię sztuki. Nie bez powodu został nominowany na ambasadora. Był działaczem opozycji antykomunistycznej i jednym z założycieli podziemnego ruchu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 2001-2007 kierował Instytutem Polskim w Pradze. Ponadto „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej” otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a „za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski, oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” Krzyż Wolności i Solidarności.

Kandydatura na stanowisko polskiego ambasadora w Czechach

W połowie września sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Mirosława Jasińskiego na stanowisko polskiego ambasadora w Czechach. We wtorek 2 listopada odebrał nominację z rąk wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka. Do kolekcji nagród dyplomaty dołączyła odznaka Bene Merito przyznana „za wzmacnianie pozycji Polski na arenie międzynarodowej”.

Prezydent Czech Milosz Zeman od 10 października przebywa w szpitalu, a warunkiem objęcia urzędu jest złożenie mu listów uwierzytelniających, dlatego Mirosław Jasiński może wykonywać jedynie część nowych obowiązków. Ponadto w sytuacji, w której przyszły dyplomata jest już w Pradze, a nie złożył listów, formalnie szefem placówki pozostaje charge d’affaires wyznaczony przez poprzedniego ambasadora lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych kraju. 

Poprzednia ambasador Barbara Ćwioro odwołana ze stanowiska

Barbara Ćwioro, która wcześniej była dyrektorką Departamentu Polityki Europejskiej MSZ i kierowniczką ds. polityczno-ekonomicznych w ambasadzie w Brukseli, objęła funkcję ambasadora Czech we wrześniu 2018 roku. Jej kariera w Pradze trwała dwa lata. W czerwcu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda odwołał ją ze stanowiska. Jak pisaliśmy w artykule z 1 grudnia 2020 roku, Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna MSZ ustaliła, że dopuszczała się mobbingu i dyskryminacji.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com