Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zapory na granicy z Białorusią. Inwestycja pochłonie 1,6 mld zł

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia na granicy polsko-białoruskiej. Zapora ma kosztować łącznie 1 mld 615 mln zł.

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej została przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sejm uchwalił ją 14 października. 29 października niższa izba parlamentu odrzuciła główne poprawki wprowadzone przez Senat. Jedną z nich był zapis o cyklicznych sprawozdaniach z przebiegu inwestycji. Dokument trafił do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Na granicy zewnętrznej UE stanie zapora. Ma pochłonąć ponad 1,5 mld złotych

2 listopada Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą. Zapora ma zabezpieczać granicę zewnętrzną Unii Europejskiej przed migracją. Szacowany koszt budowy to 1 mld 615 mln zł (1 mld 500 mln zł na budowę fizycznej bariery i 115 mln zł na urządzenia techniczne). Dokument zakłada, że formalnym inwestorem będzie komendant główny Straży Granicznej, który będzie mógł powołać pełnomocnika ds. przygotowywania i realizacji zabezpieczenia. 

Do inwestycji nie będą miały zastosowania przepisy prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska, o udostępnianiu informacji o środowisku, prawa geodezyjnego i kartograficznego, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowe, o transporcie kolejowym, a także o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.Wojewoda właściwy ze względu na lokalizację inwestycji, na wniosek lub po zasięgnięciu opinii komendanta oddziału Straży Granicznej właściwego ze względu na lokalizację inwestycji, będzie mógł wprowadzić zakaz przebywania na określonym obszarze nie szerszym niż 200 m od linii granicy państwowej

– czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com