Polska poparła rezolucję ONZ ws. aborcji? Krzysztof Szczerski prostuje: to fałszywa informacja

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Podczas posiedzenia plenarnego Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowano rezolucję ws. aborcji. W wystosowanym dokumencie wezwano państwa do pilnego zapewnienia promowania i ochrony „praw seksualnych i reprodukcyjnych” oraz „bezpiecznej aborcji”. Szybko pojawiły się doniesienia, jakoby Polska tę rezolucję poparła. Fałszywe informacje zdementował stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych omówiono i przegłosowano rezolucję „Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej”.

Zgromadzenie w wystosowanym dokumencie wezwało państwa do pilnego zapewnienia promowania i ochrony „praw seksualnych i reprodukcyjnych” oraz „bezpiecznej aborcji”. Co więcej: użyty w rezolucji język traktuje aborcję jako prawo człowieka, mimo że nie ma w tej sprawie międzynarodowego porozumienia ani wiążącego aktu, który by to potwierdzał.

Rezolucja ignoruje również i reinterpretuje ustalenia Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju (ICPD) z 1994 r., która odbyła się w Kairze. Zaznaczono wówczas (par. 8.25), że aborcji nie można promować jako metody planowania rodziny i że rządy powinny pomagać kobietom w unikaniu aborcji.

Szybko pojawiły się informacje, jakoby Polska tę rezolucję poparła. Fałszywe informacje zdementował stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski pisząc na Twitterze, że strona polska zgodnie z instrukcjami ministerstwa spraw zagranicznych, „w związku z wrażliwymi treściami NIE POPARŁA tekstu rezolucji, sam tekst też nie ustanawia nowego prawa człowieka a w kwestii aborcji odwołuje do regulacji krajowych i nie wykracza poza przepisy już obowiązujące”.

Przypomnijmy: agencje ONZ (Światowa Organizacja Zdrowia, Fundusz Ludnościowy ONZ i agencja ONZ ds. Kobiet) od lat promują pojęcie „bezpiecznej aborcji” w kategorii „zdrowie i prawa reprodukcyjne”. 

Źródło

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com