Szefowa KE z pakietem rozwiązań na czas kryzysu. Jest komentarz rzecznika polskiego rządu

Fot. Tomasz Jędrzejowski/ Gazeta Polska

Dziś szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła pakiet pięciu rozwiązań, które mają ograniczyć oddziaływanie kryzysu energetycznego. Rzecznik polskiego rządu, Piotr Müller, wskazał, że propozycje KE wymagają obecnie „szczegółowej analizy”.

Szefowa KE Ursula Von der Leyen wydała dzisiaj w Brukseli oświadczenie, w którym przedstawiła pomysły KE na walkę z kryzysem energetycznym. „Przedstawiamy zestaw natychmiastowych środków, które ochronią wrażliwych konsumentów i przedsiębiorstwa oraz pomogą im się dostosować” – zaznaczyła. KE proponuje m.in. limit cenowy na rosyjski gaz. Von der Leyen dodała też, że KE zaproponuje „obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu” w UE.

– Propozycja Komisji Europejskiej, która została dzisiaj przedstawiona wymaga szczegółowej analizy. Jak wiemy, rynek energii jest bardzo skomplikowaną materią w związku z tym, gdy te propozycje formalnie trafią już do państw członkowskich będziemy je analizować

 – powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik polskiego rządu.

– To, co jest dla nas najważniejsze, to przede wszystkim zmiany w zasadach ceny krańcowej. Musimy się przyjrzeć czy te zmiany, które dzisiaj Komisja Europejska zaproponowała, realizują ten efekt, o który nam chodzi, czyli obniżenie ceny energii elektrycznej – zaznaczył.

Müller wskazał, że Polska nadal będzie podnosić postulat, dotyczący zamrożenia systemu ETS.

– Z racji na to, że przewodnicząca Komisji Europejskiej nie przedstawiła dzisiaj jeszcze szczegółów, to trudno się odnieść do całości projektu – mówił Müller.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com