Premier Morawiecki na szczycie UE. „Polskie władze nie będą działały pod wpływem szantażu”

fot. Krystian Maj/KPRM

W czwartek wieczorem na szczycie UE poruszona została sprawa wyroku polskiego TK. Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że polski premier przedstawił stanowisko Polski w tej kwestii.

Miał podkreślić, że zasada praworządności nie jest przedmiotem sporu, a jest nim daleko idąca, bezprecedensowa ingerencja Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawy, które nie należą do zakresu kompetencji powierzonych Unii Europejskiej.

Ze źródeł PAP wynika, że Morawiecki podkreślił w swojej wypowiedzi, iż Polska planuje reformy, które będą dotykały zagadnień poruszonych w wyrokach TSUE, o czym informowała w sierpniu i wrześniu, jednak ani rząd, ani parlament nie będzie działał pod presją jakiegokolwiek szantażu.

Źródło unijne przekazało również, że polski premier poinformował, iż wbrew błędnym interpretacjom TK nie podważył działania traktatów unijnych w Polsce ani nawet ich pojedynczych, wskazanych w wyroku artykułów, stwierdził natomiast niezgodność z konstytucją niektórych interpretacji, w szczególności art. 19 Traktatu o UE.

Miał też przekonywać, że wyrok odnosi się do traktatów z tego powodu, że to Komisja Europejska oparła postępowania naruszeniowe wobec Polski bezpośrednio na traktatach, nie wskazując naruszenia żadnego elementu prawa wtórnego, jak to ma miejsce w każdym innym postepowaniu wobec każdego innego państwa.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com