Prezydenci Polski i Słowacji wspólnie odwiedzą trzy europejskie kraje. Będą rozmawiać o wejściu Ukrainy do UE

youtu.be/8Tn5jRvCTh8 / prezydent.pl

Prezydenci Polski i Słowacji: Andrzej Duda i Zuzana Czaputova w środę i czwartek razem odwiedzą Portugalię i Włochy. Politycy będą przekonywać te kraje do możliwie najszybszego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Później udadzą się do Rumunii, gdzie odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki.

O zamiarze lobbowania wśród przywódców państw zachodniej Europy za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej prezydenci Polski i Słowacji poinformowali na początku maja na spotkaniu w Bratysławie.

Wizyta w Portugalii i we Włoszech – zaznaczył szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch – „jest częścią kampanii na rzecz Ukrainy, którą oboje prezydenci zapowiedzieli w czasie niedawnego spotkania w Bratysławie”.

„Nasze państwa, wspierane przez Estonię, Litwę i Łotwę będą wspólnie przekonywać do przyznania Ukrainie statusu kandydata”

– dodał szef BPM.

Podkreślił, że „Polska i Słowacja należą do grupy najbardziej zaangażowanych przyjaciół Ukrainy w ramach Unii”.

W środę wieczorem Duda i Czaputova wspólnie udadzą się do Portugalii, gdzie spotkają się z prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą. W czwartek rano spotkają się z premierem Portugalii Antonio Costą.

Kolejnym przystankiem podróży prezydentów Polski i Czech będą Włochy. W czwartek w Rzymie Duda i Czaputova spotkają się z prezydentem tego kraju Sergio Mattarellą.

Z piątek Duda i Czaputova udadzą się z Włoch do Rumunii na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, zrzeszającej kraje położone na wschodniej granicy NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W szczycie B9 weźmie udział także sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Prezydent Duda wielokrotnie zapowiadał, że celem szczytu w Bukareszcie jest przygotowanie wspólnego stanowiska państw tego regionu na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie.

Wskazywał przy tym na konieczność zmiany charakteru obecności NATO w regionie.

„Dzisiaj jest to Enhanced Forward Presence (wysunięta obecność – PAP), a powinno być Enhanced Forward Defence (wysunięta obrona – red.); ta obecność powinna być znacznie wzmocniona – względem liczby żołnierzy Sojuszu obecnych na naszych terenach, jak również i infrastruktury sojuszu. Powinna być zapewniona obrona antydostępowa, zarówno w zakresie obrony przeciwrakietowej, jak i przeciwlotniczej”

– mówił Duda pod koniec kwietnia.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com