Prezydent RP przyznał nagrody gospodarcze

Przemysław Keler - KPRP

W czwartek wieczorem w Muzeum-Zamku w Łańcucie na Podkarpaciu prezydent Andrzej Duda wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP dla najlepszych polskich firm. Podkreślił, że są one przykładem radzenia sobie w trudnych czasach. Laureaci odebrali statuetki i dyplomy.

„Jesteście przykładem i wzorem dla innych do rozwoju” – powiedział prezydent do laureatów podczas uroczystej gali w łańcuckim zamku. Podkreślił przy tym, że przedsiębiorcy prowadzą swoją działalność w wymagających czasach, „gdzie wieją silne wiatry”.

„Kiedy przychodzi wielki wiatr na rozległych przestrzeniach oceanu, jeżeli płyną okręty, żaglowce, to możliwości są dwie: albo mają dobrych żeglarzy i wtedy ten wiatr może nawet pomóc w żeglowaniu, kiedy załoga odpowiednio realizuje swoje zadania; albo statek zostanie rzucony na skały i zatonie”

– mówił prezydent RP.

Andrzej Duda zwracają się do laureatów podkreślił, że są oni przykładem tych, „którzy w trudnych czasach radzą sobie znakomicie”.

Stwierdził też, że dzięki takim firmom jak te, które zostały nagrodzone, Polska nadrabia dystans rozwojowy w stosunku do zamożnych państw Europy Zachodniej.

„Będąc już szóstym państwem jeżeli chodzi o zamożność naszych obywateli. To jest widomy znak naszego rozwoju. Nie mam wątpliwości, że w ogromnym stopniu rozwój ten zawdzięczamy naszym przedsiębiorstwom”

– podkreślił prezydent Duda.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest raz do roku, w pięciu kategoriach głównych i dwóch specjalnych. Spośród wszystkich zgłoszeń – tym razem było ich ponad 300 – kapituła wybrała po trzech nominowanych. Ostateczną decyzję podjął Andrzej Duda.

Liderem małych i średnich przedsiębiorstw został Creotech Instruments. W kategorii Narodowy Sukces – Cognor Holding. Tytuł Międzynarodowy Sukces trafił do firmy Integer.pl, a tytuł Odpowiedzialny Biznes do Unibep. W kategorii Firma Rodzinna zwyciężyło przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe Gałuszka, Krębuszewska i Wspólnicy.

W dwóch kategoriach specjalnych: Badania+Rozwój nagroda trafiła do Interdyscyplinarnego Zespołu Projektu BioMiStem; w kategorii Startup_PL – Widmo Spectral Technologies.

Nagrodę indywidualną otrzymał Bogdan Chmielewski, prezes Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Stanach Zjednoczonych. Unia została założona na nowojorskim Brooklynie w 1977 roku przez grupę polskich imigrantów i jest największą etniczną instytucją finansową w USA oraz największym polonijnym pracodawcą.

Prezydent Duda przyznał w tym roku także nagrodę specjalną, którą otrzymało Województwo Lubelskie za szczególne zaangażowanie w rozwijanie inicjatywy Trójmorza. Cyklicznie organizowany Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie stał się międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz nauki i biznesu z 12 państw, które współtworzą tę inicjatywę.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu i m.in. promują pozytywny wizerunek Polski.

W uroczystej gali XXI edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP prezydentowi towarzyszyła jego małżonka Agata Kornhauser–Duda. 

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com