Przestępcy podszywają się pod ABW. NASK ostrzega przed fałszywymi mailami z wirusem

vajiramias.com

NASK ostrzegła w czwartek przed przestępcami, którzy podszywają się pod Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Oszuści rozsyłają fałszywe e-maile ze złośliwym oprogramowaniem, które umożliwia kradzież danych.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa poinformowała we wtorek, że zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team) ostrzega przed nową kampanią wymierzoną zwłaszcza w pracowników podmiotów publicznych. Przestępcy podszywają się w niej pod ABW.

„Przestępcy rozsyłają fałszywe wiadomości e-mailowe, wyglądające na dość wiarygodne. Starają się przekonać odbiorcę, że nadawcą jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do przesyłanej wiadomości załączone jest archiwum zawierające plik wykonywalny, spreparowany w taki sposób, by imitował dokument PDF” – wyjaśniła NASK.

Celem infekcja urządzenia i kradzież danych

Podkreśliła, że w rzeczywistości załącznik zawiera szkodliwe oprogramowanie Remcos, którego celem jest infekcja urządzenia. Umożliwia ono kradzież danych oraz zdalne sterowanie komputerem ofiary.

NASK przypomniało, że aby się przed tym uchronić należy sprawdzić, czy domena w adresie, z którego przysłany został e-mail, odpowiada nazwie instytucji, którą jakoby reprezentuje nadawca.

Ostrożnie z załącznikami

„Jeśli tak nie jest, prawdopodobnie masz do czynienia z oszustwem. Zweryfikuj treść wiadomości w inny sposób np. telefonicznie, zwłaszcza jeśli zawiera jakąś groźbę i wzbudza niepokój. Bardzo ostrożnie podchodź do załączników przysłanych przez nieznanych wcześniej nadawców, zwłaszcza spakowanych do archiwów” – zaznaczyła NASK.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com