Przemysław Czarnek podpisał dokument „znoszący biurokrację w szkołach”. I zapowiedział podwyżki

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja wyborcza.pl

– Podpisałem dokument, przekazany dyrektorom szkół i organom prowadzącym w ślad za rozporządzeniem, które wydałem 1 września, znoszący biurokrację w szkole po to, by nauczyciele mieli tygodniowo kilka godzin więcej na pracę z uczniami, zamiast na papiery – powiedział w poniedziałek Przemysław Czarnek. Minister edukacji zapowiedział także podwyżki dla nauczycieli i zmiany w emeryturach tej grupy zawodowej.

Na początku września minister edukacji powiedział, że nowe przepisy znoszą m.in. ocenę zewnętrzną i wewnętrzną. – Znoszę tak zwaną ewaluację zewnętrzną, która pochodzi od kuratora w kierunku szkoły, ewaluację wewnętrzną, na podstawie której to dyrektor często stwarzałby bardzo duże wymogi biurokratyczne dla nauczycieli i tak zwany monitoring – tłumaczył Przemysław Czarnek 1 września. I dodał „stop biurokracji w szkole, rozporządzenie jest podpisane”. Czarnek przekazał wówczas, że kolejnym elementem reformy będą podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. 

Przemysław Czarnek: Obecne pensum, 22 godziny, jest jednym z najniższych

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w poniedziałek w dogrywce programu „Gość Wydarzeń” transmitowanej w Interii poinformował, że podpisał dokument ograniczający biurokrację w szkołach. – Podpisałem dokument, przekazany dyrektorom szkół i organom prowadzącym w ślad za rozporządzeniem, które wydałem 1 września, znoszący biurokrację w szkole po to, by nauczyciele mieli tygodniowo kilka godzin więcej na pracę z uczniami, zamiast na papiery – wyjaśnił. I dodał, że obowiązujące w tej chwili pensum – minimalna liczba godzin, które nauczyciele w ramach etatu spędzają na nauczaniu uczniów, wynosi 22 godziny i jest jednym z najniższych w krajach rozwiniętych.

Zmiany w emeryturach dla nauczycieli i podwyżki. Czarnek zapowiada: To gigantyczne podwyżki 

Minister edukacji przekazał także, że planowane są podwyżki dla nauczycieli. – To są gigantyczne podwyżki, 36 proc. w stosunku do tego, co jest teraz – powiedział Czarnek. I stwierdził, że „dziś, gdy student widzi, że wynagrodzenie zasadnicze przy pensum wynoszącym obecnie 18 godzin to zaledwie 2940 zł brutto, to jedną z ostatnich decyzji, które podejmuje, jest pójście do zawodu nauczyciela. Minister edukacji zapewnił, że za niecały rok wynagrodzenie dla nauczycieli wzrośnie do ponad 4 tys. brutto. Przemysław Czarnek podkreślił, że planowane są również wcześniejsze emerytury dla nauczycieli „po 30 latach pracy w ogóle i 20 latach przy tablicy”.

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com