Przemyt na granicy polsko-białoruskiej. Adam Bodnar skierował wniosek o ekstradycję obywatela Iraku

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar w piątek 7 czerwca skierował do zastępcy Prokuratora Generalnego Republiki Armenii Yeghiazara Avgayana wniosek o ekstradycję obywatela Iraku. Jak poinformował resort, Mohammed Kamil A. był poszukiwany czerwoną notą Interpolu oraz listem gończym wydanym przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Adam Bodnar skierował wniosek o ekstradycję. Powodem sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Obywatel Iraku jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowanie nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. Proceder miał trwać od września 2021 r. do 22 lutego 2022 r. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przemycono podczas niego co najmniej 1670 obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, którzy zmierzali w stronę Niemiec. Mohammed Kamil A. miał otrzymać za to co najmniej 1 670 000 euro. 

Prokuratura zarzuciła również Irakijczykowi legalizowanie środków uzyskanych w wyniku przestępstwa poprzez inwestowanie ich w kryptowaluty. Następnie miały być one przeznaczane na finansowanie działalności terrorystycznej.

Granica polsko-białoruska. Służby zatrzymały podejrzanego o przemyt

Prokuratura zaznaczyła, że kluczowe w sprawie było zatrzymanie podejrzanego będące efektem współpracy służb. „W tym przypadku sprawne działania prokuratury oraz współpraca międzynarodowa przyczyniły się do zatrzymania osoby, której działania determinowały wzrost niebezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, a jej wydanie pozwoli na pociągnięcie jej zgodnie z polskimi przepisami do odpowiedzialności przed sądem” – poinformowało Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com