Rząd chce walczyć z oszustwami SMS-owymi. Operatorzy sieci mieliby skanować wiadomości

Fot. Pexels

Rząd ma pomysł na rozprawienie się z plagą phishingu i spoofingu – oszustw dokonywanych cyfrowo, np. za sprawą fałszywych SMS-ów. Przed kradzieżą danych mieliby nas chronić operatorzy komórkowi, którzy skanowaliby wiadomości w poszukiwaniu podejrzanych fraz.

Phishing i spoofing to oszustwa, które polegają na podszywaniu się pod inną osobę, firmę lub instytucję w celu wyłudzenia wrażliwych danych – np. haseł logowania, danych kart płatniczych czy konta bankowego. Czym różni się phishing od spoofingu? W pierwszym przypadku chodzi tylko o kradzież informacji, w drugim – ofiara zostaje dodatkowo zachęcona do kliknięcia np. w link przekierowujący, który pozwala zainstalować na urządzeniu szkodliwe oprogramowanie. Tego typu oszustwa to bardzo częste zjawisko, o którym alarmowaliśmy wielokrotnie, m.in. TUTAJ

Operatorzy mieliby wyłapywać sformułowania, jakimi często posługują się oszuści

Rząd planuje walkę z nasilającymi się w ostatnich miesiącach zjawiskami phishingu i spoofingu. Jak podaje RMF 24, w poniedziałek minister ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera ma przedstawić założenia nowej ustawy w tej sprawie. „Rząd chce nakłonić operatorów telefonii komórkowej, by przygotowali narzędzia do wyłapywania podejrzanych treści w SMS-ach, które otrzymujemy” – czytamy na stronie stacji.System miałby wyłapywać konkretne sformułowania w SMS-ach, co do których można mieć wątpliwości np. o konieczności dopłaty do przesyłki albo zapłaty zaległej faktury czy żądanie zalogowania się na jakiejś stronie. – Chcemy, żeby operatorzy telekomunikacyjni – dysponując środkami technicznymi i kompletem informacji – wsparli działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym obszarze – powiedział pełnomocnik ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński w rozmowie z RMF 24.

Jest też pomysł blokowania SMS-ów pochodzących np. z bramek internetowych, które pozwalają oszustom rozsyłać wiadomości do tysięcy osób jednocześnie. Jak informuje strona, trwa dyskusja na temat tego, czy każdy z nas miałby prosić operatora, by nie otrzymywać tego typu wiadomości, czy też zaszłaby konieczność wyrażenia zgody na ich otrzymywanie. 

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com