Rząd przyjął uchwałę w sprawie Tarczy Wschód. Wskazano termin realizacji

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o przyjęciu uchwały w sprawie ustanowienia programu „Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód”. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas wyjazdowego posiedzenia rządu w Białymstoku.

W połowie maja Donald Tusk zapowiedział, że państwo przeznaczy dodatkowe 10 miliardów złotych na cel budowy systemu obrony i odstraszania. – Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga – mówił. Program umocnień nazwano „Tarcza Wschód”. Uchwała w tej sprawie została przyjęta 10 czerwca.

Tarcza Wschód przyjęta podczas posiedzenia rady ministrów. Rząd przeznaczy na to 10 mld zł z budżetu

W poniedziałek 10 czerwca ministrowie spotkali się w Białymstoku na wyjazdowym posiedzeniu rządu. W jego trakcie uchwalono m.in. program „Tarcza Wschód” – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. „Rada Ministrów, podczas posiedzenia w Białymstoku, przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu 'Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód’, przedłożoną przez Ministra Obrony Narodowej. Rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. W tym celu ustanowiony został specjalny program o wartości ok. 10 mld zł, który realizowany będzie w latach 2024-2028” – czytamy w komunikacie. 

Ujawniono szczegóły Tarczy Wschód. Wskazano na cztery najważniejsze cele

Przedstawiono także rozwiązania zawarte w programie. Są to m.in. wzmocnienia tzw. zdolności przeciwzaskoczeniowych, czyli budowa systemu wykrywania, ostrzegania i śledzenia opartego na sieci stacji bazowych, wysuniętych baz operacyjnych (HUB-ów logistycznych) oraz sieci bunkrów/ukryć dla systemów rażenia oraz rozwinięcie infrastruktury na potrzeby systemów antydronowych. W planach jest także budowa rowów przeciwczołgowych, przygotowanie kamufletów (min podziemnych) do wysadzania dróg i mostów, pogłębianie rowów melioracyjnych i wzmocnienie naturalnych uwarunkowań terenu. 

W uchwale przedstawiono także rozwiązania zapewniające mobilność wojska, takie jak: gromadzenie konstrukcji mostowych przy przeszkodach wodnych; przygotowanie przyczółków z dojazdami; przygotowanie osi przepraw drogowych (umacnianie brzegów, wzmacnianie dróg dojazdowych); dostosowanie nośności wybranych obiektów inżynieryjnych do wymaganych potrzeb. Ostatni wymieniony element dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa wojska oraz ochrony ludności cywilnej, poprzez m.in. budowę ukryć z konstrukcji lekkich lub prefabrykowanych, podziemnych magazynów na środki bojowe i wysokowartościowy sprzęt wojskowy oraz rozbudowę rejonów obrony.

Gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com