Samorządowcy twierdzą, że Polski Ład odbiera im pieniądze. Wiceminister odpowiada na ten zarzut

Twitter/Prawo i Sprawiedliwość

Polski Ład przewiduje cały szereg rozwiązań wzmacniających finanse jednostek samorządu terytorialnego, w efekcie globalnie wysokość ich wpływu zwiększy się w przyszłym roku o 4,6 proc. Natomiast dodając do tego fundusz Polski Ład, który zdejmuje z samorządów dużą część wydatków inwestycyjnych, które inaczej ponosiłyby praktycznie w całości z funduszy własnych, ten wzrost szacujemy na ponad 9,5 proc. rok do roku – powiedział w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie Jedynki Polskiego Radia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polski Ład to przede wszystkim historyczna obniżka podatków. Liczba beneficjentów tych zmian, którzy będą płacili niższe składki wynosi ponad 17 mln osób.

1/3 polskich podatników w ogóle przestanie płacić podatek dochodowy. W tej grupie 2/3 to emeryci

– ocenił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Szersza filozofia Polskiego Ładu jest taka, by już od początku przyszłego roku całkowicie znieść opodatkowanie od osób fizycznych, u osób, które zarabiają do minimalnego wynagrodzenia. To kwota, która odpowiada średniej emeryturze w Polsce, stąd tak duża grupa emerytów, którzy skorzystają z tych zmian

– podał.

Zaznaczył, że chcą, by wysokość opodatkowania zmniejszyła się dla każdego polskiego podatnika, który osiąga wynagrodzenie do średniej krajowej, aby u podatników którzy zarabiają od średniej do jej dwukrotności nic się nie zmieniło, a powyżej dwukrotności średniej krajowej – mniej więcej od poziomu 12 800 zł, by obciążenie globalne powoli rosło.

Minister podał, że dla osób, które przynajmniej 3 lata nie rozliczały podatku w Polsce, w przypadku powrotu do kraju przez 4 lata będzie obowiązywała bardzo wysoka ulga podatkowa.

Podkreślił, że ulga dla rodzin wychowujących przynajmniej 4 dzieci to dodatkowe odliczenie na poziomie każdego z rodziców w wysokości 85,5 tys. zł.

Samorządowcy twierdzą, ze Polski Ład odbiera im pieniądze, czyli uszczupla budżety lokalne. Redaktor prosiła, by minister odniósł się do tych zarzutów.

Polski Ład, to nie tylko zmiany w podatkach, ale również zmiany w zasadach finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Te zmiany również wejdą w życie do stycznia przyszłego roku. Motywem przewodnim tych zmian, jest oderwanie wysokości wpływów jednostek samorządu terytorialnego od bieżącej sytuacji przedsiębiorstw działających w danej gminie. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że zarówno w sytuacjach pewnych zmian dotyczących cyklu koniunkturalnego, ale również kondycji poszczególnych przedsiębiorstw mogą zmieniać drastycznie zmieniać się wysokości podatków płaconych przez przedsiębiorstwa. Jeśli w danej gminie jest zarejestrowany i działa duży przedsiębiorca i wchodzi w fazę intensywnego inwestowania, co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym i dla całej gminy, i dla gospodarki w naturalny sposób wysokość podatku spada i pogarsza się sytuacja budżetowa danej jednostki. Od stycznia zasady finansowania jednostek samorządu terytorialnego zmienią się ponieważ, wysokość wpływów podatkowych będzie powiązania z uśrednioną wysokością tego rodzaju wpływów, a nie tylko z bezpośrednią ich wysokością z danego ostatniego miesiąca, czy roku

– mówił minister.

„Równolegle do tej zmiany Polski Ład przewiduje cały szereg rozwiązań wzmacniających finanse jednostek samorządu terytorialnego, w efekcie globalnie wysokość ich wpływu zwiększy się w przyszłym roku o 4,6 proc. Natomiast dodając do tego fundusz Polski Ład, który zdejmuje z samorządów dużą część wydatków inwestycyjnych, które inaczej ponosiłyby praktycznie w całości z funduszy własnych, ten wzrost szacujemy na ponad 9,5 proc. rok do roku” – wyliczał.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com